Toyota FT-CH Concept la Detroit 2010

De fapt, întrebarea mai corectă ar fi "tu câţi ani crezi că ai?". Deoarece pentru creatorii conceptului Toyota FT-CH "8-bit Generation" reprezintă acei oameni care sunt pasionaţi de jocurile pe calculator ale anilor '80. Unde o fi legătura?

Toyota FT-CH Concept la Detroit 2010 Toyota FT-CH Concept la Detroit 2010

Dacă indicativul lui Toyota FT-CH vi se pare cunoscut, acest lucru se datorează lui Lexus LF-CH, concept prezentat la Salonul Auto Frankfurt 2009. Concept pe baza căruia este conceput şi FT-CH, care ar trebui să prefigureze un frăţior al celei mai cunoscute maşini hibrid a momentului, Toyota Prius.

Indicativul "CH" provine de la "Compact Hybrid", conceptul fiind mai scurt cu 55 cm faţă de Prius, astfel că lungimea totală a lui FT-CH ajunge la 3,88 metri, în timp ce lăţimea are valoarea de 1,74 metri. Cu alte cuvinte, o maşină de oraş foarte potrivită pentru aglomeraţiile urbane.

"8-bit Generation" se referă la jocurile pe calculator ale anilor '80, gen Nintendo sau Mario Brothers - ceea ce înseamnă că echipa de designeri de la centrul (ED2) din Franţa a dorit să obţină o maşină cu un design cât mai simplu, dar, totodată, fun, inovativ şi atractiv pentru publicul tânăr.

Drept dovadă stă mai ales concepţia interiorului, care oferă foarte mult spaţiu, datorită aplicării unor idei pragmatice - scaunele foarte subţiri sau eliminarea consolei centrale prin gruparea comenzilor în spaţiul dintre scaunele faţă.

Toyota FT-CH rămâne doar la stadiul de exerciţiu de design, un eventual model de serie nefiind în planuri - şi asta deoarece o eventuală decizie de fabricare în serie a unui model hibrid de mici dimensiuni va fi luată doar după analizarea părerilor vizitatorilor standului Toyota la Detroit 2010.

Oricum, planurile Toyota sunt foarte ambiţioase, din 2012 constructorul japonez dorind să introducă în producţia de serie mare maşini total electrice, iar din 2015 maşinile cu tehnologie fuel cell. Deci un eventual model de serie bazat pe Toyota FT-CH ar depăşi faza propulsiei hibride.

Apropo.ro
Cum să faci un avion propulsat de... muşte! Cum să faci un avion propulsat de... muşte!

Ţi s-a întâmplat vreodată să vrei să faci ceva trăznit, dar nu ai avut imaginaţie? Pentru astfel…

Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea I)
De ce a dat afară preotul o mireasă din biserică
Descopera.ro
Bărbaţii infideli sunt mai predispuşi la atac de cord Bărbaţii infideli sunt mai predispuşi la atac de…

Bărbaţii care îşi înşeală soţiile au un risc de apariţia a atacului de inimă mult mai crescut…

Top 10 specii noi ale anului 2012 (FOTO/VIDEO)
Yves Rossy - omul care s-a visat pasăre
Go4it.ro
Calculator de 49 dolari? Calculator de 49 dolari?

APC este PC-ul construit de VIA pentru conectarea la Internet. Acesta este scopul principal al acestui…

Afla cum poti face rost de un televizor de ultima…
Afla cum vrea sa iasa Nokia din criza
Showbiz.ro
Leah Francis este irezistibilă! (Poze) Leah Francis este irezistibilă! (Poze)

Blonda Leah Francis este o blondă irezistibilă, posesoarea unui bust impresionant de mare, dar natural.…

Shakira se dezbracă pentru Playboy!
Rihanna a făcut sex cu Justin Bieber?
ProSport.ro
CSU Ploieşti a câştigat pentru a opta oară titlul  la baschet masculin! CSU Ploieşti a câştigat pentru a opta oară titlul…

Echipa de baschet masculin CSU Ploieşti a câştigat joi, la Brazi, cel de-al optulea titlu naţional…

Madridul urlă de fericire! Realul reface echipa galactică:…
Mureşan, îndrăgostit de Kone: "E un jucător interesant…