În Germania, noul Volkswagen Touareg are un preţ de pornire de 50.700 euro. Ceea ce va însemna preţuri foarte interesante pe piaţa de maşini second hand pentru prima generaţie.
Noul Volkswagen Touareg - preţuri Germania
Preţul de bază pentru noul Volkswagen Touareg în Germania este de 50.700 euro, fiind valabil pentru motorizarea de bază V6 TDI, de 3.0 litri şi 240 CP. Motorizarea 4.2 TDI (V8 de 340 CP) porneşte de la exclusivista sumă de 70.800 euro, iar cel mai scump Toareg în acest moment este cel cu propulsie hibridă 3.6i V6 Hybrid: 73.500 euro.
Faţă de un VW Touareg la 0 km, precedenta generaţie, dotat tot cu motorul V6 TDI de 240 CP, diferenţa de preţ este de aproape 10.000 euro, iar cel mai ieftin Touareg (prima generaţie), dotat cu dieselul 2.5 TDI de 174 CP, porneşte de la 36.000 euro, deci cu aproape 15.000 euro mai puţin.
Pe piaţa de maşini second hand, preţurile lui VW Touareg în Germania, pentru exemplare puţin rulate (maxim 3 ani vechime şi maxim 50.000 km), preţurile pornesc de la 20.000 euro, pentru versiunea de motorizare 2.5 TDI, ceea ce face din prima generaţie Touareg o ofertă foarte interesantă pentru amatorii de maşini second hand.
Interesant, în România cotaţiile pentru VW Touareg second hand sunt destul de mari, depăşind 20.000 euro pentru exemplare mediu rulate - vezi mai multe anunţuri cu VW Touareg pe autopro.ro. O dată cu lansarea şi la noi pe piaţă a noului Volkswagen Touareg, rămâne de văzut cu ce procent vor scădea preţurile maşinilor second hand VW Touareg.















