Ford Fiesta hot hatch cu motor EcoBoost

Ford Fiesta nu își irosește potențialul și va avea o versiune hot hatch cu motor EcoBoost surprinsă în teste pe străzile din USA .

Ford Fiesta hot hatch cu motor EcoBoost Ford Fiesta hot hatch cu motor EcoBoost

Ford Fiesta în versiunea hot hatch este deja o certitudine, fiind zărită pe străzile din Statele Unite. Ca și design modelul arată foarte similar cu versiunea preparată de cei de la Moutune (cea din imagini). Kitul cu care modelul de serie se identifică fidel pachetul oferit de tunerul britanic, având chiar și difuzor și un eleron foarte asemănător (faceți abstracție de colantele galbene). Singura diferență este că Fiesta EcoBoost (o vom numi așa în lipsa unei denumiri oficiale) are două evacuări plasate una pe fiecare parte.

În materie de uzină de forță există două posibile opțiuni, motorul EcoBoost de 2.0 litri care dezvoltă în jurul a 240 CP ( ± 10 CP) , care cel mai probabil va fi păstrat pe versiunea ST a lui Ford Focus, sau un motor de 1.6 litri. Acesta din urmă este alegerea firească și este creditat cu o putere care se va încadra în intervalul 170 - 200 CP. Ținând cont masa mică a lui Fiesta (una dintre cele mai ușoare mașini din clasă sa) performanțele par deja o promisiune interesantă.

Versiunea surprinsă este, firesc, cea în trei uși, la fel ca și precedentele modele Fiesta ST. De altfel, pentru a menține continuitatea cel mai probabil acest nou model se va numi tot Fiesta ST și se pare că va fi prezentat nu peste foarte mult timp, testele pe șosea relevând un model aproape de versiunea de serie.