Ferrari F1 nu mai are nevoie de Schumacher

Povestea de succes dintre Ferrari F1 şi Michael Scumacher se pare că a ajuns într-un punct mort, germanul fiind decăzut din poziţia sa de consultant.

Ferrari F1 nu mai are nevoie de Schumacher Ferrari F1 nu mai are nevoie de Schumacher

Chiar şi după retragerea sa în 2006, Schumacher a avut un rol important în evoluţia echipei de Formula, contribuind ca şi consultant în dezvoltarea monoposturilor şi sfetnic al mai tinerilor săi colegi piloţi. Conform ziarului AS însă, rolul său în destinul Scuderiei pentru sezoanele viitoare a fost anulat, implicarea germanului în stategia echipei de Formula 1 tinzând în viitor spre zero. Totuşi, deşi pare a sămânţă de scandal, această ştire relevă faptul că lui Schumacher i-au fost trasate noi sarcini şi nu că a fost dat afară.

Mai exact, Schumy se va ocupa doar de dezvoltarea produselor de stradă, fiindu-i astfel retrase atribuţiile din motorsport. Oficial, această mutare este "cauzată" de Ferrari 458 Italia, model la care Michael a contribuit considerabil. Acest supercar, în materie de dinamică, poate fi numit aproape perfect, Luca di Montezemolo fiind atât de mulţumit de rezultat încât i-a propus germanului să se ocupe numai de calibrarea viitoarelor modele.

Există însă şi speculaţia că Michael Schumacher era prea costisitor pentru ceea ce presta la echipa de Formula 1, câştigând se pare peste 4 milioane de euro pe sezon, mai ales că în ultimul an rezultatele au fost destul de modeste. Cert este că sezonul viitor Alonso şi Massa nu vor mai beneficia de sfaturile "părinteşti" ale celui mai tare pilot din toate timpurile.