WRC 2012 Acropolis: Loeb câştigă "Raliul Zeilor"

Sebastien Loeb a câştigat în acest weekend Raliul Acropolis mărindu-şi astfel avantajul în clasamentul general al piloţilor. Francezul are patru raliuri câştigate în acest an şi se îndreaptă spre al nouălea titlu mondial.

WRC 2012 Acropolis: Loeb câştigă "Raliul Zeilor" WRC 2012 Acropolis: Loeb câştigă "Raliul Zeilor"

La începutul celei de a treia zi Sebastien Loeb conducea raliul Acropolis la o diferenţă de numai 6,5 secunde de rivalul de la Ford, Jari-Matti Latvala şi la 17,7 secunde de Peter Solberg. Mikko Hirvonen ocupa locul patru în spatele piloţilor Ford, la o diferenţă de 28 de secunde în spatele lui Solberg şi 48 de secunde în spatele lui Loeb. În primele speciale, finlandezul de la Ford s-a apropiat la numai 2,5 secunde de Loeb, dar în proba cu numărul 14 o pană l-a trimis pe Latvala pe locul patru.

Următoarele trei probe speciale au fost câştigate de Peter Solberg, recuperând astfel 18 secunde faţă de campionul en-titre. Din păcate pentru norvegian, acesta a forţat prea mult în timpul testului de deschidere de duminică şi a avariat modelul Ford Fiesta WRC. Acesta a trebuit să încheie Raliul Acropolis înainte de vreme şi este depăşit în clasamentul general de Mikko Hirvonen şi Mads Ostberg.

Coechipierul lui Loeb (Hirvonen) a ocupat locul cu numărul doi şi Citroen se îndrepta spre un rezultat excelent. Latvala nu a putut recupera diferenţa faţă de piloţii Citroen şi a încheiat etapa din Grecia pe locul trei. "Seb" a plecat acasă cu maximul de puncte, 25 pentru victorie şi trei puncte pentru câştigarea power-stage-ului. Mikko a ocupat a doua poziţie pe podium urmat apoi de Latvala, Ostberg şi Prokop. A doua jumătate a Top 10 a fost completată de piloţii: Thierry Neuville, Sebastien Ogier, Yazeed Al Rajhi, Ott Tanak şi Abdulazis Al-Kuwari.

Următoarea etapă din Campionatul Mondial de Raliuri va avea loc în perioada 22-24 iunie în Noua Zeelandă.

1. S. LOEB 4:42:03.3 0.0 0.0
2. M. HIRVONEN 4:42:43.3 +40.0 +40.0
3. J. LATVALA 4:45:08.1 +2:24.8 +3:04.8
4. M. ØSTBERG 4:48:19.7 +3:11.6 +6:16.4
5. M. PROKOP 4:49:49.8 +1:30.1 +7:46.5
6. T. NEUVILLE 4:51:44.7 +1:54.9 +9:41.4
7. S. OGIER 4:55:03.2 +3:18.5 +12:59.9
8. Y. AL RAJHI 5:02:15.5 +7:12.3 +20:12.2