Nani Roma câştigă etapa a 12-a a Raliului Dakar, un Duster e descalificat

Autor: Iulian Dnistran 18 ian. 2013 Raliuri

Joan (Nani) Roma, unul dintre piloţii echipei X-Raid, a câştigat etapa a 12-a a Raliului Dakar 2013. Spaniolul a terminat proba de ieri în trei ore, 36 de minute şi 34 de secunde.

Roma a fost urmat de americanul Robby Gordon, care a avut o întârziere de patru minute şi 18 secunde, iar Giniel de Villiers a terminat pe locul al treilea şi îşi menţine poziţia a doua în clasamentul general.

Stéphane Peterhansel a terminat proba de ieri pe locul patru, dar îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de 50 de minute în faţa lui De Villiers

Stéphane Peterhansel

Echipa Renault Team Duster Argentina a pierdut unul dintre cele două exemplare Duster. Emiliano Spataro, care ocupa poziţia a 24-a în clasamentul general, a fost descalificat pentru că nu a respectat regulamentul. Coechipierul său, Jose Francisco Garcia, continuă, însă. Garcia a terminat etapa de ieri pe locul 32 şi a căzut o poziţie la general, de pe 28 pe 29.

La categoria motociclete, olandezul Frans Verhoeven a fost cel mai rapid în proba specială dintre Fiambala şi Copiapo, cu un timp de trei ore, 49 de minute şi 15 secunde. El a fost urmat de Ruben Faria şi de Joan Barreda Bort.

Francezul Cyril Despres a terminat proba de ieri pe locul 14, la nouă minute şi 15 secunde diferenţă de Verhoeven, însă îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de 13 minute în faţa lui Ruben Faria.

La quad-uri, Sebastian Husseini a câştigat proba a 12-a a Raliului Dakar 2013. Pe locul al doilea a terminat Marcos Patronelli, care îşi menţine poziţia întâi în clasamentul general, iar pe locul al treilea a ieşit Ignacio Nicolas Casale.

În categoria camioanelor, rusul Andrey Karginov a terminat proba înaintea tuturor, cu un timp de patru ore, nouă minute şi 44 de secunde. El a urcat în clasamentul general de pe patru pe trei.

Pe locul al doilea a terminat coechipierul său de la echipa Master, Ayrat Mardeev, care îşi păstrează poziţia a doua la general, iar pe trei a terminat olandezul Gerard de Rooy, care rămâne pe cinci în clasamentul general.

Gerard de Rooy

Eduard Nikolaev, liderul la general în categoria camioanelor, a terminat etapa de ieri pe locul şapte.

Etapa a 12-a a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele sud-americane Fiambala şi Copiapo şi a avut o distanţă totală de 715 kilometri, dintre care 319 kilometri de probă specială şi 396 de kilometri de legătură.

Următoarea probă, cea cu numărul 13, este penultima din această ediţie a Raliului Dakar şi are o distanţă totală de 735 de kilometri, dintre care 441 de kilometri de probă specială şi 294 de kilometri de legătură.

Până în prezent, au fost înregistrate 60 de abandonuri la categoria auto, 55 la moto, 12 la quad-uri şi 12 la camioane.

Raliul Dakar 2013 se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 şi are un total de 14 etape.

Video etapa a 12-a la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a 12-a la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):