Uniunea Europeană și India au oficiat acordul de reducere a tarifelor auto. Ce înseamnă asta pentru producătorii de pe „bătrânul continent”

Autor: Daniel Simion 27 ian. 2026 Știri auto
Uniunea Europeană și India au oficiat acordul de reducere a tarifelor auto. Ce înseamnă asta pentru producătorii de pe „bătrânul continent”

India va reduce tarifele pentru mașinile europene dotate cu motoare cu ardere internă de la 110% la 40%. Decizia vine cupă decenii de protecționism din partea Indiei asupra industriei sale auto. Acesta este unul dintre motivele pentru care producători ca Suzuki (prin subsidiara Maruti) și Renault au fabrici construite acolo. Astfel, se preconizează o creștere a pieței auto indiene, de la 4,4 milioane la 6 milioane de unități până în 2030.

În primii cinci ani, EV-urile sunt excluse

Termenii finali ai acordului comercial între India și UE vor fi prezentați la sfârșitul acestei săptămâni, dar propunerea actuală prevede că tarifele vamale pentru autovehiculele cu motor cu ardere internă fabricate în UE vor scădea la 40% pentru până la 200.000 de unități pe an. În timp, se preconizează că această cifră va scădea și mai mult, ajungând în cele din urmă la 10%, informează Carscoops.

Pentru a proteja companiile locale, precum Mahindra sau Tata, vehiculele pur electrice vor fi excluse de la reducerile tarifare după cinci ani. După aceea, EV-urile europene vor beneficia și ele de politici tarifare avantajoase.

Numai mașinile cu prețuri peste 15.000 de euro vor fi eligibile pentru reducere, un prag conceput pentru a limita concurența directă cu ofertele de pe piața de masă ale firmelor precum Maruti Suzuki.

Ce înseamnă pentru producătorii europeni

Constructorii auto europeni, afectați de tarifele americane și războiul comercial din China, vor beneficia de un impuls binevenit ca urmare a semnării acordului. Totuși, aceștia vor avea acces la o piață pe cât de plină de oportunități, pe atât de concurențială, din cauza companiilor locale și a influxului de mașini japoneze kei.

„În India, se caută mașini ieftine, fiabile și stabile. Mașinile grupului Volkswagen au fost prea scumpe. Suzuki a beneficiat de mașinile kei, care sunt foarte populare în Japonia”, transmite Stefan Bratzel, analist german.

Totuși, în ultimul timp, producătorii europeni încearcă să intre într-o zonă pe care noi o considerăm accesibilă, dar „de lux” pentru indieni. Škoda a lansat o nouă generație a crossover-ului Kushaq, ce vine cu multiple dotări de siguranță, iar Renault vine cu noua generație de Duster cu dotări pe care și românii le-ar dori.

Potrivit Reuters, producătorii auto europeni dețin sub 3% din piața auto din India, arată datele industriei auto indiene. Piața din această țară din Asia de Sud este dominată de Suzuki Motor și de mărcile locale Mahindra și Tata, care dețin împreună două treimi din piață.

India are a treia industrie auto din lume, după SUA și China, dar piața auto internă, cu 4,4 milioane de vehicule pe an, a fost una dintre cele mai protejate, cu taxe actuale de 70% și 110% pentru mașinile importate. Acordul de reducere a tarifelor a fost încheiat între prim-ministrul indian Narendra Modi, președintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen și președintele Consiliului European Antonio Costa.


Urmărește Promotor.ro pe Google News



Daniel Simion
Daniel Simion
Daniel Simion a terminat Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC), la Universitatea din București. Licențiat în Comunicare și Relații Publice, el urmează acum masterul de Jurnalism Tematic pentru a se specializa în domeniul care îl pasionează de tânăr. În 2025, pasiunea ... citește mai mult

Comentarii
Inchide