Finalul lunii ianuarie 2026 a marcat, pe piața auto din România, unul dintre cele mai importante evenimente locale de la începutul anului. În cadrul unui eveniment de amploare, BYD a prezentat oficial în România modelul SEALION 5 DM-i, ocazie cu care a detaliat și strategia sa regională, portofoliul de modele pentru perioada 2025–2026, precum și o serie de cifre relevante care conturează ambițiile brandului pe termen mediu.
Datele afișate în cadrul prezentării arată clar direcția: BYD este, la nivel global, lider în vânzările cumulate de vehicule electrice și plug-in hybrid. În 2025, compania a raportat 4.60 milioane de unități BEV și PHEV livrate la nivel mondial, poziție care o plasează pe primul loc global în acest segment. În afara Chinei, volumul a ajuns la 1.05 milioane de unități, cu o creștere de 145%, un semnal puternic privind extinderea internațională accelerată.
Până la finalul lui 2025, BYD estimează prezență în 33 de țări europene și peste 1.000 de puncte de vânzare. Pentru 2026, obiectivul este dublarea rețelei, la peste 2.000 de locații. Strategia este una agresivă, cu accent pe vizibilitate, accesibilitate și un portofoliu extins care acoperă mai multe segmente de piață.
Această abordare explică de ce România a devenit o piață prioritară în regiune, cu o gamă completă de modele electrice și plug-in hybrid afișată încă din primul an de prezență consistentă.
Portofoliul chinezilor de pe piața din România include atât modele electrice, cât și plug-in hybrid. În zona electrică regăsim SEAL, SEAL U, ATTO 2, DOLPHIN SURF și SEALION 7, acoperind segmentele de la hatchback urban până la SUV-uri de clasă medie și mare.
Pe partea de plug-in hybrid, BYD mizează pe SEALION 5 DM-i, SEAL 6 DM-i, SEAL 6 DM-i Touring și SEAL 5 DM-i, adresând direct zona de tranziție pentru clienții care nu sunt încă pregătiți să treacă integral la electric.
Această strategie contrastează cu abordarea mai conservatoare a Dacia, care mizează pe un portofoliu restrâns, axat pe preț și simplitate.
Dacia intră în 2026 cu o gamă bine cunoscută publicului local: Bigster și Duster în zona SUV, Jogger în segmentul break, Sandero, Sandero Stepway și Logan pentru segmentul de volum și Spring ca opțiune electrică accesibilă. În plus, accentul este pus pe motorizări full hybrid și electrificare graduală.
Diferența față de compania din China este numărul de modele și acoperirea segmentelor. BYD vine cu o ofensivă completă, de la sedanuri electrice de clasă medie, până la SUV-uri plug-in hybrid competitive, în timp ce Dacia rămâne fidelă unei game limitate, optimizate pentru costuri și volum. Chinezi de la BYD comercializează acum 9 modele, iar Dacia doar 7.

Mesajul transmis de BYD este clar: România este văzută ca o piață matură pentru electrificare accelerată, nu doar ca un teritoriu de test. Volumele globale, extinderea rapidă în Europa și portofoliul local indică o competiție directă cu mărcile consacrate, inclusiv cu brandurile de volum.
În acest context, 2026 se anunță un an-cheie, în care diferența nu va mai fi făcută doar de preț, ci de ofertă, tehnologie și capacitatea de a livra rapid pe mai multe segmente.
Am integrat un clip video care surprinde atmosfera evenimentului grandios organizat la final de ianuarie 2026, considerat cel mai important eveniment auto local de la începutul acestui an.
Citește și: BYD SEALION 5 DM-i ajunge în România. SUV-ul PHEV ce provoacă MG HS și Ford Kuga
VIDEO