Prețurile carburanților sunt, din nou, în creștere. Motorina revine la peste 9,5 lei/litru

Autor: Daniel Simion 29 apr. 2026 Știri auto
Prețurile carburanților sunt, din nou, în creștere. Motorina revine la peste 9,5 lei/litru

Prețurile carburanților continuă să crească, motorina fiind în continuare cel mai scump combustibil. În urma creșterilor de prețuri efectuate de distribuitorii de carburanți, motorina standard a revenit deasupra pragului de 9,5 lei/litru.

Cele mai mari prețuri sunt la stațiile Rompetrol și Lukoil, iar stațiile OMV și Socar operează prețuri apropiate de pragul de 9,5 lei, conform platformei Peco Online.

Lukoil vinde cea mai scumpă motorină

Pe raza Bucureștiului, cele mai mari prețuri la motorină se regăsesc la stațiile Rompetrol, cu 9,52 lei pentru un litru de carburant, și la Lukoil, cu 9,59 lei/litru. Cu toate acestea, Rompetrol vinde și cea mai scumpă, și cea mai ieftină motorină.

La stația de pe Valea Oltului, motorina costă 9,37 lei/litru, cea mai ieftină din București. Acest preț este egalat de stațiile Mol și echivalat de Petrom, care vinde motorina pentru 9,38 lei/litru.

Prețul motorinei în zona Bucureștiului (29.04.2026).
Sursa foto: captură peco-online.ro

Creșteri de prețuri și de un leu pe litru într-o săptămână

După o perioadă de ieftiniri abrupte, când motorina a ajuns la prețuri echivalente cu cele de dinaintea debutului conflictului din Orient, au urmat scumpiri la fel de rapide. În ultima săptămână prețurile au crescut cu 1,05 lei/l, iar benzina cu 65 de bani/l în stațiile OMV și Petrom.

Unele stații se confruntă cu probleme de aprovizionare cu motorină. Din cauza prețului scăzut din zilele anterioare, șoferii s-au înghesuit să își alimenteze autoturismele, golind rezervoarele stațiilor. Această situație a avut loc în stațiile Petrom din Craiova și Brașov, unde era afișat un preț de „0,00”, semn că nu mai este motorină pe stoc.

Reprezentanții celui mai mare lanț de distribuție a carburanților din România transmit că stațiile au fost realimentate rapid, însă admit că pot apărea noi cazuri în care produsul să fie temporar indisponibil. Petrom susține că indisponibilitatea motorinei este temporară și apare punctual, în contextul unei creșteri accelerate a cererii.

Guvernul României, condus de Ilie Bolojan, a decis în urmă cu o lună reducerea accizei la motorină. Cu toate acestea, Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței, avertizează faptul că măsura de reducere a accizelor este „sub-optimală”, iar România este dependentă de evenimentele ce au loc în afara granițelor sale. Șeful Consiliului, totuși, laudă Executivul pentru oferirea de subvenții pentru transportatori, în valoare de 85 de bani pentru fiecare litru de motorină.


Sursa foto: David Zalubowski / AP / Mediafax Foto



Daniel Simion
Daniel Simion
Daniel Simion a terminat Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC), la Universitatea din București. Licențiat în Comunicare și Relații Publice, el urmează acum masterul de Jurnalism Tematic pentru a se specializa în domeniul care îl pasionează de tânăr. În 2025, pasiunea ... citește mai mult

Comentarii
Inchide