Un bărbat care conduce mașini de peste 70 de ani le-a spus polițiștilor britanici: „N-am avut niciodată permis de conducere”

Autor: Andrei Manole 23 iun. 2026 Știri auto
Un bărbat care conduce mașini de peste 70 de ani le-a spus polițiștilor britanici: „N-am avut niciodată permis de conducere”

Un bărbat oprit de poliție în Nottingham, Marea Britanie, le-a spus agenților că a condus fără permis și fără asigurare auto timp de peste 70 de ani, transmite The Guardian.

Polițiștii aflați într-o patrulă de rutină au declarat că au rămas uimiți când l-au oprit pe șoferul în vârstă de peste 80 de ani în parcarea unui supermarket. Bărbatul, născut în 1938, le-a spus că nu a avut permis de conducere sau asigurare de la vârsta de 12 ani și că, de atunci, a reușit să evite să fie tras pe dreapta.

Polițiștii din Nottinghamshire au declarat că l-au oprit întâmplător pe bărbatul care conducea un Mini One cu trei uși în parcarea unui magazin Tesco Extra din orașul Bulwell, miercuri.

Polițiștii au scris pe Facebook: „Nu ne vine să credem ce s-a întâmplat apoi, întrucât șoferul, născut în 1938 (!!), a mărturisit că a condus fără permis și fără asigurare încă de la vârsta de 12 (da, DOISPREZECE) ani… și, cumva, a reușit să nu fie oprit niciodată de poliție. (Vă lăsăm pe voi să faceți calculele!)”.

„Din fericire, nu a avut niciodată un accident, nu a rănit pe nimeni și nu a provocat pierderi financiare nimănui prin lovirea altor mașini în timp ce era neasigurat!”, au mai scris oamenii legii.

Conducerea fără permis atrage o sancțiune cuprinsă între trei și șase puncte de penalizare, în funcție de natura contravenției. De asemenea, fapta poate atrage o amendă nelimitată dacă șoferul nu are asigurare.

Poliția are competența de a confisca vehiculele neasigurate. În acest caz, ofițerii nu au precizat ce sancțiune a primit bărbatul, dar au lăsat să se înțeleagă că acesta a fost nevoit să se întoarcă acasă pe jos.


Sursa foto: Magnific / prostooleh




Comentarii
Inchide