Trafic dificil duminică dimineața: Unde scade vizibilitatea sub 200 de metri

Autor: ProMotor 08 feb. 2026 InfoTrafic
Trafic dificil duminică dimineața: Unde scade vizibilitatea sub 200 de metri

Ceața densă și riscul de polei afectează circulația rutieră, duminică dimineața, pe mai multe drumuri din România. Vizibilitatea scade semnificativ în anumite zone, iar șoferii sunt avertizați să adapteze viteza și stilul de condus la condițiile meteo, potrivit Mediafax.

Conform datelor oficiale, la această oră (7:00) nu sunt drumuri naționale sau autostrăzi cu circulația complet blocată din cauza accidentelor sau a vremii. Totuși, condițiile de ceață persistentă impun prudență sporită, în special în regiunile din vestul, sudul și estul țării. Informațiile au fost preluate și de Mediafax.

Ceață densă pe drumuri naționale și autostrăzi

Vizibilitatea este redusă sub 200 de metri, iar pe alocuri chiar sub 50 de metri, pe mai multe artere rutiere. În funcție de condițiile locale de temperatură și umiditate, există și risc de formare a poleiului, ceea ce poate afecta suplimentar aderența carosabilului.

Probleme sunt semnalate și pe autostrăzi. Pe autostrada A2 București–Constanța, ceața reduce vizibilitatea sub 300 de metri pe tronsonul kilometric 10–160. Situația este similară pe autostrada A7 Ploiești–Adjud, între kilometrii 52 și 193, unde, în anumite zone, vizibilitatea scade sub 200 de metri.

Unde se circulă în condiții normale

Pe celelalte artere rutiere importante, circulația se desfășoară fără restricții majore. Autostrăzile A0 Centura București, A1 București–Pitești și A3 București–Ploiești, precum și DN1 Ploiești–Brașov și DN7 Pitești–Sibiu, au carosabil preponderent umed, însă vizibilitatea este bună.

Șoferii sunt totuși sfătuiți să nu își bazeze deciziile exclusiv pe situația generală, întrucât condițiile meteo pot varia rapid de la un sector de drum la altul.

Restricții rutiere în vigoare pe Transfăgărășan

Centrul Infotrafic reamintește că, începând cu data de 4 februarie, circulația rutieră este închisă pe DN7C Transfăgărășan, pe tronsonul kilometric 61+500 – 61+750 metri, în zona localității Arefu, județul Argeș. Măsura este valabilă până la data de 20 martie 2026.

De asemenea, sectorul de drum cuprins între kilometrii 104 și 130+800 metri, între Piscu Negru și Bâlea Cascada, rămâne închis pe perioada iernii, redeschiderea fiind programată, de regulă, la începutul sezonului cald.

Recomandări pentru șoferi în condiții de ceață

Pentru reducerea riscului de accidente, polițiștii rutieri recomandă adaptarea vitezei la condițiile de drum, creșterea distanței de siguranță între autovehicule și evitarea manevrelor riscante. Este important ca vizibilitatea din autovehicul să fie asigurată prin curățarea completă a geamurilor și oglinzilor.

Totodată, conducătorii auto sunt sfătuiți să evite oprirea pe benzile de rulare sau pe banda de urgență a autostrăzilor și să utilizeze luminile corespunzătoare atunci când ceața reduce semnificativ câmpul vizual.


Urmărește Promotor.ro pe Google News


Sursa foto: Politia Romana



Comentarii
Inchide