Formula 1 Monaco 2012: Mark Webber câştigă prima sa cursă din 2012

Autor: Laurenţiu Florescu 27 mai 2012 Formula 1

Mark Webber a plecat din pole position în cursa de la Monaco din cauza penalizării lui Michael Schumacher. Germanul a obţinut ieri cel mai bun timp în calificări, dar a fost penalizat cu cinci poziţii pe grila de start din cauza accidentului din Spania în care a fost implicat şi Bruno Senna.

Circuitul de la Monaco este cel mai lent din calendarul Formula 1, iar poziţia pe grila de start contează foarte mult. Depăşirile sunt extrem de rare, necesitând sânge rece şi o planificare în avans cu câteva viraje. Chiar dacă Monte Carlo nu este foarte spectaculos din punct de vedere al depăşirilor, circuitul de la Monaco este unul încărcat de istorie şi foarte dificil. În peste 70% din etapele disputate aici a fost nevoie de intervenţia safety-car-ului pe pistă.

Michael Schumacher Mercedes GP

Webber a avut un start foarte bun şi s-a instalat la conducerea cursei, urmat de Nico Rosberg şi Fernando Alonso. Chiar dacă a plecat de pe şase, Schumacher era încrezător în şansele sale de victorie. Germanul a avut un start aproape perfect, dar neatenţia lui Romain Grosjean a acuzat un accident care l-a scos din cursă şi l-a aruncat pe pilotul Mercedes GP pe poziţia a opta. În turul cu numărul 60, monopostul Mercedes a început să resimtă accidentul din primul viraj, iar Schumacher a trebuit să abandoneze cu doar 15 tururi înainte de final.

Nico Rosberg Mercedes GP

Sebastien Vettel a plecat de pe poziţia a 10-a cu o strategie ce avea să îl aducă la finalul cursei pe locul patru. Germanul de la Red Bull a refuzat să participe la a treia sesiune de calificări şi a încălţat pneurile soft pentru o strategie cu o singură oprire la boxe. Vettel a preluat conducerea în turul 30 şi în teorie acest plan îl putea păstra pe primul loc până la final, dar spre dezamăgirea lui aproape toţi piloţii au efectuat doar o singură oprire la boxe. Sebastian Vettel a terminat cursa pe locul patru, un rezultat foarte bun având în vedere poziţia din care a luat startul.

Felipe Masa Ferrari

Mark Webber a intrat pentru a doua oară la conducerea cursei după ce coechipierul său (Vettel) a intrat pentru schimbul de pneuri şi a rămas acolo până la final. Podiumul a fost completat de Nico Rosberg şi Fernando Alonso. A doua parte a Top 10 a fost ocupată de piloţii: Lewis Hamilton, Felipe Masa, Paul di Resta, Nico Hulkenberg, Kimi Raikkonen şi Bruno Senna.

Următoarea etapă din calendarul Formula 1 va avea loc pe data de 10 iunie pe circuitul Gilles Vilneuve din Canada.

1 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 78 1:46:06.557 1