Formula 1 Spania 2012: Alonso pierde în faţa propriilor fani

Pilotul venezuelean Pastor Maldonado a obţinut în acest weekend, spre dezamăgirea fanilor spanioli, cel mai bun rezultat din carieră şi prima victorie pentru Williams după opt ani.

Formula 1 Spania 2012: Alonso pierde în faţa propriilor fani Formula 1 Spania 2012: Alonso pierde în faţa propriilor fani

Pilotul venezuelean Pastor Maldonado a avut un weekend fantastic în Spania. Acesta a obţinut primul pole position din carieră după ce oficialii cursei l-au descalificat pe Lewis Hamilton pentru că a oprit maşina pe pistă. În spatele pilotului Williams se afla dublul campion mondial Fernando Alonso (Ferrari), urmat de Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi de Kimi Raikkonen (Lotus-Renault). Spaniolul Fernando Alonso a preluat rapid conducerea cursei şi a rămas acolo în primele 27 de tururi. Maldonado şi-a recâştigat primul loc după o strategie foarte bine pusă la punct împreună cu echipa sa şi a reuşit să reziste până la final, obţinând cel mai bun rezultat din cariera sa şi prima victorie pentru Williams după mai bine de opt ani.

Fernando Alonso s-a clasat la finanul cursei pe locul secund la o diferenţă mică de pilotul Williams, spre dezamagirea fanilor săi. Kimi Raikkonen a terminat pe poziţia a treia, ajungând la doar două lungimi de maşină în spatele pilotului spaniol după ce a recuperat o diferenţă de aproape 20 de secunde.

Locurile patru, cinci, şase şi şapte au fost ocupate în ordine de piloţii: Romain Grosjean, Kamui Kobayashi, Sebastian Vettel şi Nico Rosberg. Lewis Hamilton a plecat de ultima poziţie a grilei de start din cauza evenimentului din calificări, dar a reuşit o cursă excelentă şi a terminat pe locul şapte. Ultimii piloţi din Top 10 au fost Jensen Button (McLaren Mercedes) şi Nico Hulkenberg (Force India - Mercedes). Următoarea etapă din calendarul Formula 1 2012 va avea loc pe 27 mai la Monaco.

1 Pastor Maldonado Williams-Renault 1:39:09.145