Raliul Dakar 2014: rezultatele etapei cu numărul 3

Autor: Iulian Dnistran 08 ian. 2014 Raliuri

Spaniolul Nani Roma a obţinut victoria la categoria auto în etapa a treia a Raliului Dakar 2014 cu ajutorul Mini-ului său, cu un timp de două ore, 58 de minute şi 52 de secunde (02:58:52). Polonezul Krzysztof Holowczyc şi-a adjudecat locul al doilea după ce a terminat proba specială de 301 km la o distanţă de un minut şi şapte secunde faţă de Roma. Leeroy Poulter a completat podiumul etapei a treia.

Câştigătorul etapei cu numărul doi, Stéphane Peterhansel, a avut parte de numai puţin de şase pene de cauciuc de-a lungul zilei, astfel că la sfârşitul etapei a trecut linia de sosire pe poziţia 28. „Azi a fost un coşmar. Am avut şase pene! Din păcate, am deschis traseul şi am plătit pentru asta”, a declarat Peterhansel frustrat.

Stéphane Peterhansel, într-unul dintre momentele în care nu a trebuit să schimbe o roată

Rezultatele zilei de ieri fac ca Nani Roma să preia conducerea în clasamentul general, cu un avans de nouă minute şi şase secunde în faţa ocupantului locului al doilea, Orlando Terranova, în vreme ce Nasser Al-Attiyah îşi păstrează poziţia a treia la general.

Emiliano Spataro, unul dintre piloţii echipei Renault Duster Team Argentina, a reuşit un loc 33 în etapa a treia a Raliului Dakar 2014 şi a urcat pe poziţia 25 la general. Jose Garcia, cel de-al doilea pilot al echipei care participă cu o pereche de SUV-uri Duster, a terminat ziua pe locul 56 şi a urcat pe 75 la general.

Nu-i aşa că arată fain Dusterul pe dune?

La categoria motociclete, spaniolul Joan Barreda Bort a obţinut victoria în etapa a treia a Dakarului din acest an şi îşi consolidează poziţia de lider la general. Pe locul doi a venit francezul Cyril Despres, care a urcat pe doi la general, urmat de Marc Coma, care a urcat de pe cinci pe trei la general.

La quad-uri, polonezul Rafal Sonik a trecut primul linia de sosire şi şi-a adjudecat prima poziţie în clasamentul general.

Rusul Andrey Karginov a câştigat etapa de ieri la categoria camioane şi a urcat de pe şapte pe trei în clasamentul general, în vreme ce olandezul Gerard de Rooy a trecut în fruntea clasamentului general după ce a terminat pe locul doi în etapa a treia. Ales Loprais a completat podiumul de ieri şi a avansat de pe locul opt pe locul cinci la general.