Raliul Dakar: Stephane Peterhansel trece în fruntea clasamentului general

Autor: Iulian Dnistran 08 ian. 2013 Raliuri

Pilotul Stéphane Peterhansel de la echipa Monster X-Raid Mini a trecut în fruntea clasamentului general la categoria maşini a Raliului Dakar 2013, după ce a terminat etapa a treia pe locul al treilea, în timp ce liderul de ieri, spaniolul Carlos Sainz, a terminat etapa pe locul 14, la jumătate de oră în urma câştigătorului etapei, colegul său de la Qatar Red Bull, Nasser Al-Attiyah.

Nasser Al-Attiyah

Americanul Robby Gordon a avut o evoluţie foarte bună în comparaţie cu zilele trecute şi a terminat etapa de ieri pe locul al doilea, la doar un minut şi 18 secunde în spatele lui Al-Attiyah, rezultat care i-a adus poziţia cu numărul 13 în clasamentul general.

Cele două Dustere ale echipei Renault Argentina au terminat din nou în top 50. Emilio Spataro a reuşit să iasă pe locul 42, iar colegul său, Jose Francisco Garcia, a terminat pe 50. În clasamentul general, Spataro ocupă acum locul 34, cu două ore, 24 de minute şi 23 de secunde în spatele liderului, iar Garcia se află pe locul 44, la două ore, 53 de minute şi 32 de secunde în urma lui Peterhansel, în condiţiile în care 17 maşini au abandonat deja cursa.

Rusul Vladimir Vasilyev a avut parte de un accident destul de spectaculos, însă, potrivit site-ului oficial al competiţiei, el nu a abandonat cursa, ci a terminat etapa de ieri pe locul 51.

Vladimir Vasilyev

Din păcate, şi polonezul Krzysztof Holowczyc a făcut accident, însă în cazul său a fost mai grav. Holowczyc s-a rănit la spate şi coaste şi a fost luat cu elicopterul de pe traseu.

La categoria motociclete, Francisco Lopez a reuşit să termine pe primul loc etapa de ieri, dar francezul Cyril Despres, care a terminat etapa pe locul al treilea, a trecut în fruntea clasamentului general şi are un avans de două minute şi 51 de secunde în faţa lui Lopez.

Cyril Despres

La quad-uri, argentinianul Marcos Patronelli a câştigat etapa de ieri şi şi-a păstrat poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de patru minute şi 18 secunde în faţa lui Sebastian Husseini, care a terminat etapa de ieri pe locul al doilea.

În categoria camioanelor, olandezul Gerard de Rooy îşi continuă dominaţia cu al său Iveco. El a terminat etapa a treia pe primul loc şi îşi păstrează, astfel, poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de şase minute şi 59 de secunde în faţa cehului Ales Loprais, care a terminat etapa pe locul patru.

Gerard de Rooy

Rusul Eduard Nikolaev a terminat etapa cu al său Kamaz pe locul al doilea şi a urcat o poziţie în clasamentul general, ajungând astfel pe locul patru.

Etapa a treia a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele argentiniene Pisco şi Nazca şi a avut o distanţă totală de 343 de kilometri, dintre care 243 de kilometri de probă specială şi 100 de kilometri de legătură.

Următoarea probă, cea cu numărul patru, face legătura între oraşele Nazca şi Arequipa şi are o distanţă totală de 717 kilometri, dintre care 288 de kilometri de probă specială şi 429 de kilometri de legătură.

Ediţia din 2013 a Raliului Dakar se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 pe teritoriul continentului America de Sud.

Video etapa a treia a Raliului Dakar 2013 la categoriile maşini şi motociclete:

Clasamentul etapei a treia la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):