Centura Comarnic va fi gata cu două luni mai târziu decât era prevăzut în contract – șeful CJ Prahova

Autor: Andrei Manole 06 mai 2026 Știri auto
Centura Comarnic va fi gata cu două luni mai târziu decât era prevăzut în contract - șeful CJ Prahova

Proiectul Centurii Comarnic, un obiectiv vital pentru fluidizarea traficului spre munte, trece printr-o nouă etapă de reconfigurare a termenelor și costurilor. Deși contractul și constructorul indicau luna iunie pentru finalizare, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a avansat recent un termen mai prudent: luna august 2026, transmite publicația Economedia.

Motivul principal al acestei noi amânări rezidă în necesitatea finalizării simultane a podului de la Breaza, proiect considerat indispensabil pentru funcționarea întregului ansamblu rutier.

„Obiectivul rămâne același: să putem deschide circulația în condiții corecte, fără improvizații și fără a muta problemele dintr-un punct în altul. […] Centura Comarnic nu poate funcționa corect fără finalizarea podului de la Breaza”, a spus Virgiliu Nanu.

În paralel, portalul Cestrin a afișat informații contradictorii pe parcursul ultimelor luni, variind de la termene pesimiste (decembrie 2027) până la revenirea la anul 2026. În prezent, datele oficiale de la 6 mai 2026 indică un progres fizic de 80% și un stadiu financiar de 67%.

Realizarea celor 6 kilometri de drum de către asocierea Frasinul-Arthenis nu a fost lipsită de obstacole. Bugetul inițial de 340 de milioane de lei a fost suplimentat în mai cu 130 de milioane de lei, ajungând la un total de 470 de milioane. Această majorare a fost impusă de surpările de teren, relocarea rețelelor de utilități și modificările de traseu necesare pentru siguranța rutieră.

Deși ritmul de lucru este raportat ca fiind bun, deschiderea circulației depinde acum de condițiile meteorologice și de finalizarea podurilor și zidurilor de sprijin.


Sursa foto: Facebook/ Virgiliu-Daniel Nanu




Comentarii
Inchide