Anul trecut, Ford Motor Company a emis cele mai multe campanii de rechemare din istoria industriei auto. A depășit cu mai mult de dublu recordul anterior deținut de General Motors, cu 153 de campanii de rechemare care au afectat 13 milioane de vehicule.
Analizând cifrele actuale, citate de Motor1, acest trend pare a se păstra și în 2026, compania fiind pe cale să depășească volumele de anul trecut.
Până în prezent, în 2026, „Ovalul Albastru” a emis 50 de rechemări care vizează 11.271.100 de vehicule și o campanie de rechemare pentru 2.633 de încălzitoare de bloc motor.
Cea mai mare acțiune de rechemare a companiei de până acum afectează 4,4 milioane de camioane, inclusiv cel mai bine vândut model al mărcii, pickup-ul din seria F. O problemă de software ar putea determina frânele și indicatoarele de pe o remorcă cuplată să nu mai funcționeze, problemă pe care producătorul auto o remediază printr-o actualizare over-the-air.
În ultimii ani, numărul ridicat de acțiuni de rechemare ale producătorului auto a atras atenția pe scară largă. Ford a emis cele mai multe campanii de rechemare dintre toți producătorii auto în 2022 și 2023, acumulând miliarde în costuri de garanție.
La sfârșitul anului 2024, Administrația Națională pentru Siguranța Traficului Rutier (NHTSA) a amendat Ford pentru nerespectarea cerințelor federale privind rechemările. Producătorul auto a acceptat, de asemenea, să efectueze mai multe modificări în procesul său de rechemare, participând în același timp la întâlniri trimestriale cu NHTSA pe durata ordinului de consimțământ de trei ani.
La mai puțin de un an distanță, Ford a anunțat că creșterea numărului de rechemări reflectă „strategia intensivă a producătorului de a identifica și remedia rapid problemele hardware și software și de a depune eforturi suplimentare pentru a proteja clienții”. Compania cu sediul în Dearborn a declarat că și-a dublat cu mult echipele de experți tehnici și de siguranță și a intensificat testarea sistemelor critice ale vehiculelor, precum grupurile motopropulsoare.
Conform datelor disponibile până la redactarea articolului, mai multe campanii de retragere au fost efectuate din cauza riscului de incendii. În ianuarie și februarie, un total de 146.496 de unități au fost rechemate în service din cauza riscului de incendiu. Prolemele au variat de la încălzitorul blocului motor, la bateria de înaltă tensiune care putea provoca un incendiu.
Cea mai recentă serie de rechemări a avut loc în urmă cu câteva săptămâni, pe 9 iunie 2026. Un total de 11 rechemări au fost emise din varii cauze, de la tabloul de bord care se poate stinge, la consola centrală care se poate exfolia, dar și probleme cu transmisiile, fapt ce poate cauza pierderea controlului vehiculului.