Producătorul de vehicule electrice Polestar este forțat să părăsească piața americană din cauza legăturilor sale cu China, după cum transmite CNN.
Decizia a fost luată de Departamentul Comerțului al Statelor Unite al Americii, iar regulamentul impus de autoritățile americane a expus anterior și anumite probleme pe care și Mercedes-Benz, una dintre forțele producției auto în State, le are cu acționariatul său.
Polestar a declarat că Biroul pentru Industrie și Securitate al Departamentului Comerțului i-a revocat autorizația de a comercializa vehicule începând cu anul de producție 2027, în temeiul unui regulament privind vehiculele conectate (Connected Vehicle Rule).
Regulamentul, instituit în ultimele zile ale administrației Joe Biden și menținut sub administrația Donald Trump, invocă motive de securitate națională pentru a interzice „producătorii de vehicule conectate deținuți, controlați sau aflați sub jurisdicția sau sub conducerea Chinei sau Rusiei, precum și vehiculele care utilizează software-ul acestora”.
„Companiile din aceste țări ar putea fi obligate să partajeze date sau să permită accesul de la distanță la vehiculele conectate din Statele Unite”, se menționează în notificarea privind regulamentul.
Amintim faptul că Polestar este deținut în majoritate de Geely, un producător auto chinez care deține și Volvo, dar producătorul suedez a primit o derogare în luna mai.
De asemenea, este important de menționat că niciunul dintre vehiculele Polestar vândute în Statele Unite nu este fabricat în China. Modelul Polestar 3 este fabricat într-o fabrică Volvo din Charleston, Carolina de Sud, în timp ce Polestar 4 este fabricat în Coreea de Sud.
Într-un comunicat de presă emis de companie, Polestar nu spune inițial că a primit interdicție de a vinde mașini în SUA, ci că „își intensifică orientarea strategică către Europa”.
Această piață reprezintă aproape 80% din vânzările companiei, iar Polestar dorește să își extindă rețeaua de vânzări, dar și să localizeze producția modelelor. Polestar anunță și cum își va continua modelul de afaceri în SUA, respectiv prin comercializarea stocului existent de Polestar 3 și 4.
„Compania va continua să vândă stocul existent de modele Polestar 3 și Polestar 4 în Statele Unite și va continua să ofere asistență clienților, inclusiv prin asigurarea accesului la rețeaua sa de service. 94% din volumul vânzărilor cu amănuntul ale Polestar în primul trimestru al anului 2026 a provenit de pe piețele din afara Statelor Unite”, a declarat Polestar.