Toyota pregătește un vehicul sport cu motor central ce va fi comercializat sub divizia GR a niponilor. Anunțul vine de la Tomoya Takahashi, președintele Toyota Gazoo Racing, care a confirmat revenirea unui urmaș pentru modelul sport MR2, care avea la rândul său un motor amplasat central, transmite Autoblog.
Într-un interviu pentru Automotive News, Takahashi a declarat că producția în serie a mașinii sport cu motor central este încă la ani distanță. Mașina, care încă nu are un nume în acest stadiu, se află în prezent în prima etapă de dezvoltare.
Urmașul lui MR2, care va fi lansat pe piață în aproximativ cinci ani, va fi propulsat de un nou motor turbo de 2 litri în patru cilindri, care a fost deja utilizat într-un concept de GR Yaris. Cunoscut sub numele G20E, noul motor va fi capabil să producă peste 600 de cai putere, dar nu ne așteptăm ca noul model să fie atât de puternic.
„Dacă vom monta acest motor pe multe vehicule diferite, este aproape obligatoriu să îl putem combina cu tehnologia hibridă”, a spus Takahashi.
Mașinile sport cu motor central sunt rare. Cele mai notabile exemple recente sunt Chevrolet Corvette C8, Porsche 718 Boxster sau modele exotice de la McLaren și Ferrari. Cu un preț sub 30.000 de dolari, ultima generație de Toyota MR2 le-a oferit pasionaților o mașină sport la un preț modic, aducând cu aceasta toate avantajele unei astfel de configurații.
Prin plasarea motorului în mijlocul mașinii, distribuția greutății este centralizată, contribuind la coborârea centrului de greutate al mașinii și la îmbunătățirea manevrabilității și tracțiunii. O astfel de dispunere permite, de asemenea, proiectarea unei zone frontale mai joase și mai aerodinamice.
Dezavantajul, desigur, este în ceea ce privește spațiul. Mașinile cu motor central au adesea interioare mici și spațiu de încărcare minim, dar acest lucru nu este un factor decisiv în cazul unei mașini sport dedicate.