Producătorul autohton Dacia a început anul 2026 cu o scădere trimestrială a vânzărilor de 20% pe plan local, un declin mai accentuat în România decât pe piața europeană. Economedia transmite că reprezentanții Dacia vorbesc despre o „depresie” generalizată a consumului pe fondul incertitudinii economice și a crizei politice.
Dacia a vândut 145.335 de autoturisme în Europa în primul trimestru din 2026, în scădere cu 16,3% față de aceeași perioadă a anului trecut, pe fondul unor factori punctuali care au afectat livrările și producția. Declinul a fost cel mai accentuat în România, unde a fost de 20% comparativ cu primul trimestru din 2025.
Frank Marotte, Director de Marketing, Vânzări și Operațiuni al mărcii Dacia, a declarat că una dintre scăderile producătorului a fost în România, o piață pe care acesta o numește „deprimată”.
Mihai Bordeanu, Managing Director Dacia Brand South Eastern Europe & Country Head România, accentuează și mai mult această declarație, susținând că „toată țara este «deprimată»”.
„Deschizi TV-ul pentru 5 minute și vezi că totul este „deprimat”. Vedem deficitul mare, taxele crescute. Dacă crești TVA cu două puncte procentuale, prețurile cu crește cu minim 2 puncte”, a declarat Mihai Bordeanu, Managing Director Dacia Brand South Eastern Europe & Country Head România.
Într-un context economic și politic complicat, comportamentul clienților s-a schimbat vizibil, după cum afirmă Mihai Bordeanu. Astfel, decizia este amânată, iar ciclul de cumpărare se prelungește.
„Atât țara, cât și oamenii așteaptă să vadă ce se întâmplă. Vedem o oarecare așteptare, întârziere, între momentul până la care vor cumpăra o mașină. Știm că avem o criză economică și (una) politică. În România, politica și economia sunt foarte legate. Suferim cu toții”, a punctat Mihai Bordeanu, Managing Director Dacia Brand South Eastern Europe & Country Head România.
Un alt factor care a adus declinul Dacia este incertitudinea asupra programului Rabla, unul dintre principalii stimuli pentru vânzările de autoturisme noi. Reprezentantul Dacia susține că, în 2025, producătorul avea comenzi „încă din februarie”, dar anul acesta nu au din cauza faptului că nu știu „dacă programul va veni”.
„Din păcate, ca brand, suntem mai loviți de lipsa Rabla decât orice alt jucător. (…) În lipsa unei decizii clare din partea autorităților, compania încearcă să transmită semnale către guvern privind importanța programului pentru industrie. (…)
Încercăm și noi să facem ca guvernul să se trezească. Sperăm că o vor face, oricare va fi guvernul mâine. Auto a fost o industrie de succes în România și nu cred că vor să o facă de nesucces”, a spus Mihai Bordeanu.