Noul Audi TT RS, cu un motor turbo de 340 CP şi quattro a fost prezentat la Geneva 2009 în versiunea coupe. Modelul cabrio a apărut la Leipzig.
Audi TT RS la Geneva 2009
Acceleraţia 0-100 km/h durează mai puţin de 5 secunde, iar viteza maximă este limitată electronic la 250 km/h. Despre cât o să coste maşina, încă nu se ştie, dar cu siguranţă preţul va fi mult mai mic decât al exclusivistului Audi R8 cu motor V8 - faţă de care performanţele acestei mici bombe TT RS sunt foarte apropiate.
Maşina prezentată la Geneva 2009 vine cu un look mai agresiv, partea frontală relevând faruri cu poziţii tip LED şi un spoiler cu largi fante de aerisire, cum are şi Audi S3. Jantele sportive de 18 sau 19 inch ascund discuri de frână perforate, de mari dimensiuni şi etriere inscripţionate RS, deja un omolog recunoscut al logo-urilor M sau AMG.
În partea din spate, Audi TT RS primeşte un eleron care nu trece deloc neobservat, în timp ce spoilerul include un difuzor şi două evacuări, plasate în extremităţi.





















