Al-Attiyah câştigă etapa a şasea a Raliului Dakar, Sainz abandonează

Autor: Adrian Mihălţianu 11 ian. 2013 Raliuri

Nasser Al-Attiyah a câştigat etapa a şasea a Raliului Dakar 2013 şi a micşorat diferenţa dintre el şi liderul clasamentului general la categoria maşini, Stéphane Peterhansel, la puţin peste un minut. Cu doar opt etape rămase, cei doi sunt acum într-o luptă strânsă pentru victoria finală, având în vedere că ocupantul locului al treilea la clasamentul general, Giniel de Villiers, se află la peste 40 de minute în urma lui Peterhansel.

Colegul de echipă al lui Nasser Al-Attiyah, spaniolul Carlos Sainz, a abandonat cursa în urma etapei de ieri. Spaniolul, care a câştigat ediţia din 2010 a Raliului Dakar, a avut parte de mai multe probleme la buggy-ul său de-a lungul etapelor, iar în timpul probei de ieri, el pierdut foarte mult timp în încercarea de a repara motorul maşinii sale, însă nu a reuşit şi a decis să se retragă definitiv din Raliul Dakar 2013.

Liderul din clasamentul general, francezul Stéphane Peterhansel, a terminat etapa a şasea pe locul doi, iar americanul Robby Gordon a trecut linia de sosire pe trei. Gordon, care a avut parte de un accident în timpul etapei a patra şi a ajuns pe locul 43 în clasamentul general, a ajuns acum pe 24 la general.

Cele două Dustere ale echipei Renault Argentina continuă şi ele să urce în clasamentul general. Emiliano Spataro a terminat etapa de ieri pe locul 35 şi a urcat de pe 31 pe 29 la general, iar Jose Francisco Garcia a terminat ieri pe 44 şi a trecut de pe 39 pe 35 în clasamentul general.

La categoria motociclete, etapa a şasea a fost câştigată de Francisco Lopez, care a urcat în clasamentul general de pe şase pe patru.

Pe locul al doilea a terminat Ruben Faria, care ocupă acum locul cinci în clasamentul general, iar pe locul al treilea a terminat francezul Cyril Despres, care a mai urcat o poziţie în clasamentul general şi a ajuns pe doi.

Liderul clasamentului general la motociclete, francezul Olivier Pain, a terminat ziua de ieri pe locul nouă, la şapte minute şi 33 de secunde în urma liderului de ieri, Francisco Lopez.

La quad-uri, Ignacio Nicolas Casale a câştigat etapa şi îşi păstrează locul al doilea la clasamentul general. Marcos Patronelli, liderul la general, a terminat pe locul al doilea, la şase minute şi 36 de secunde în spatele lui Casale.

Pe locul al treilea la categoria quad-uri a terminat Sarel Van Biljon, care a urcat de pe cinci pe patru în clasamentul general.

La categoria camioane, olandezul Gerard de Rooy a câştigat a patra lui etapă a acestui Dakar şi îşi menţine poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de 18 minute şi 40 de secunde în faţa rusului Eduard Nikolaev pe Kamaz.

Pe locul al doilea a terminat un alt Kamaz, cu rusul Andrey Karginov la volan. Karginov a trecut linia de sosire cu doar 34 de secunde în urma lui De Rooy.

Locul al treilea a fost ocupat de olandezul Peter Versluis, care a urcat la general de pe 11 pe şapte.

Ocupantul locului al treilea la clasamentul general, rusul Ayrat Mardeev, a terminat ieri pe locul nouă.

Etapa a şasea a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele sud-americane Arica şi Calama şi a avut o distanţă totală de 767 de kilometri, dintre care 454 de kilometri de probă specială şi 313 de kilometri de legătură.

Următoarea etapă, cea cu numărul şapte, face legătura între oraşele Calama şi Salta şi are o distanţă totală de 754 de kilometri, dintre care 220 de kilometri de probă specială şi 534 de kilometri de legătură.

Ediţia din 2013 a Raliului Dakar se desfăşoară pe continentul America de Sud şi are o distanţă totală de peste 8.000 de kilometri, dintre care peste 4.000 de kilometri de probe speciale.

Video etapa a şasea la categoriiile auto şi moto:

Clasamentul etapei a şasea la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):