Tempesta câştigă din nou Cupa Europei de Est

Locul patru obţinut la Novorossiysk Rally of Russia i-a fost suficient pentru a-şi adjudeca trofeul european.

Tempesta câştigă din nou Cupa Europei de Est Tempesta câştigă din nou Cupa Europei de Est
Echipajul Napoca Rally Academy, Tempesta/Dorin Pulpea, acâştigat pentru al doilea an consecutiv FIA European Rally Cup(East). Cei doi au terminat pe locul patru NovorossiyskRally of Russia, cele 180 de puncte obţinute astfel fiindu-lesuficiente pentru a-şi adjudeca Cupa Europei de Est şi în 2010, încondiţiile în care ultima etapă a competiţiei europene, GeorgiaRally, a fost anulată.
Aflat pe locul doi la finalul primei zile a Novorossiysk Rallyof Russia, Tempesta a început bine ziua de duminică şi, în primabuclă de trei probe speciale, şi-a conservat şi şi-a consolidatpoziţia. Dar, o pană de cauciuc suferită pe primii kilometri aiprobei speciale numărul 10, îl fac pe pilotul Napoca Rally Academysă piardă două minute şi două poziţii în clasamentul raliului.Locul patru a fost însă suficient pentru ca Tempesta săcâştige şi în acest sezon FIA European Rally Cup(East).
"Am făcut pana pe faţă stânga după primul kilometru pe PS 10şi am decis să nu schimbăm roata, să continuăm, chiar dacăcauciucul s-a dezumflat imediat. A fost alegerea corectă. Ampierdut două minute, am pierdut podiumul, dar puteam pierde multmai mult. Sunt puţin necăjit că am stricat tradiţia: toate etapeleîn Cupa Europei de Est le-am terminat pe podium. Şi aici eram pelocul doi, foarte confortabil, dar important este că am terminatacest raliu greu şi, cu cele 180 de puncte, am câştigat din nou FIAEuropean Rally Cup (East). Ne-am îndeplinit obiectivul: aducem şianul acesta Cupa Europei de Est la Cluj", a spus Tempesta, imediatdupă festivitatea de premiere a Novorossiysk Rally of Russia.