Later edit: De la momentul filmării podcastului, în a doua jumătate a lunii decembrie, și până la publicarea acestui material, clasamentul a fost actualizat, iar echipa coordonată de Mihai Comșiț a urcat pe locul 1 la nivel european, o confirmare suplimentară a progresului accelerat al motorsportului studențesc din România.

Știrea inițială
Motorsportul studențesc din România a ajuns, în 2025, pe locul 3 la nivel european, o performanță care confirmă maturizarea unui domeniu considerat de ani buni antecamera inginerilor din Formula 1. Declarația a fost făcută de Mihai Comșiț, profesor universitar și coordonator al echipei BlueStreamline Formula Student, în cadrul „Podcast cu Prioritate”, realizat de ProMotor.
Potrivit lui Mihai Comșiț, clasarea României pe podiumul european nu este un rezultat izolat, ci consecința unui parcurs constant al echipelor locale în competițiile internaționale de Formula Student. „La finalul sezonului competițional 2025, am fost declarați a treia echipă din Europa. Este o validare a muncii de mai mulți ani”, a explicat coordonatorul echipei BlueStreamline.
Formula Student este considerată una dintre cele mai importante competiții inginerești pentru studenți, fiind recunoscută inclusiv de echipele din Formula 1 ca bazin de recrutare.
Studenții proiectează, construiesc și concurează cu monoposturi dezvoltate integral în cadrul universităților, iar performanțele sunt evaluate atât din punct de vedere tehnic, cât și din perspectiva fiabilității și a strategiei.
În acest context, evoluția echipei din Brașov este relevantă nu doar pentru România, ci și pentru poziționarea țării în ecosistemul european al ingineriei auto și motorsportului. Monopostul BlueStreamline este realizat integral în România și concurează de la egal la egal cu proiecte din Germania, Italia sau Marea Britanie.
Mihai Comșiț a rememorat în podcast momentele-cheie din istoria recentă a echipei. Prima mare confirmare a venit în 2023, când BlueStreamline a obținut primul titlu internațional, în Portugalia. A fost cea mai mare bucurie. Nu neapărat ca performanță brută, ci pentru că „ne-a validat convingerea că vom ajunge campioni”, a spus profesorul.
Tot în 2023, echipa a devenit campioană în Spania și în Formula Student Balkans, iar în Croația a încheiat competiția pe locul 7, în top 10 european. Sezonul 2024 a adus din nou titlul din Spania și o clasare în primii 10 în Croația, confirmând consistența proiectului.
Anul 2025 a fost însă cel care a consolidat poziția României pe harta Formula Student. „Am venit cu podium peste tot pe unde am fost”, a subliniat Comșiț, explicând că rezultatele constante au dus la clasarea pe locul 3 european la final de sezon.
Dincolo de trofee, rezultatele obținute de BlueStreamline au un impact direct asupra carierelor studenților implicați. Formula Student este, pentru mulți dintre ei, primul pas către industria auto de performanță sau către echipe din motorsportul de top.
Performanța din 2025 arată că România nu mai este un outsider în acest domeniu, ci un jucător relevant, capabil să concureze constant la cel mai înalt nivel studențesc din Europa.
Discuția integrală poate fi urmărită în clipul de mai jos.