Românii bagă tot mai mulți bani în mașini și motociclete. Ce arată noile date INS

Autor: Radu Țuțulan 28 ian. 2026 Știri auto
Românii bagă tot mai mulți bani în mașini și motociclete. Ce arată noile date INS

Românii continuă să cheltuie tot mai mult pentru mașini și motociclete, chiar și într-un context economic mai dificil, iar cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică arată că piața a crescut, în 2025, arată Economedia.ro.

Volumul cifrei de afaceri din sectorul auto a continuat să crească în 2025, potrivit celor mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică.

Comerțul cu autovehicule și motociclete, alături de activitățile de întreținere și reparații, a înregistrat evoluții pozitive atât la nivel lunar, cât și în comparație cu anul anterior, în ciuda unor scăderi punctuale în anumite segmente.

Românii bagă tot mai mulți bani în mașini și motociclete

În luna noiembrie 2025, comparativ cu octombrie 2025, volumul total al cifrei de afaceri din comerțul cu ridicata și cu amănuntul, întreținerea și repararea autovehiculelor și motocicletelor a crescut cu 0,5%.

Creșterea a fost susținută în special de avansul puternic din zona vehiculelor cu două roți, unde motocicletele, piesele și accesoriile, precum și activitățile de întreținere și reparații, au urcat cu 29,2%.

Și comerțul cu autovehicule a avut o evoluție pozitivă, cu un plus de 1,9%. În același timp, au existat și scăderi.

Activitățile de întreținere și reparare a autovehiculelor au consemnat un recul de 3,0%, iar comerțul cu piese și accesorii pentru autovehicule a scăzut cu 2,5%.

Datele ajustate în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate arată însă o creștere mai accentuată, de 3,3%, față de luna precedentă.

Creștere solidă față de noiembrie 2024

Comparativ cu noiembrie 2024, luna noiembrie 2025 a adus un avans de 3,8% al cifrei de afaceri din sectorul auto, ca serie brută. Cea mai mare contribuție a venit din comerțul cu autovehicule, care a crescut cu 8,4%.

Activitățile de întreținere și reparare a autovehiculelor au avansat cu 5,4%, iar segmentul motocicletelor a înregistrat o creștere de 3,7%.

Singura scădere semnificativă a fost raportată la comerțul cu piese și accesorii pentru autovehicule, unde volumul cifrei de afaceri a fost mai mic cu 5,9%. În varianta ajustată sezonier, datele INS indică un plus de 5,1% în noiembrie 2025 față de aceeași lună a anului anterior.

Primele 11 luni din 2025: plus 3,9% pe ansamblu

Pentru perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2025, volumul cifrei de afaceri din comerțul și serviciile auto a crescut cu 3,9% comparativ cu intervalul similar din 2024, atât ca serie brută, cât și ajustată.

Cele mai mari creșteri au fost raportate la activitățile de întreținere și reparare a autovehiculelor, cu un avans de 16,8%, urmate de segmentul motocicletelor, cu plus 9,4%.

Comerțul cu autovehicule a crescut cu 3,4%, iar comerțul cu piese și accesorii a avut un avans modest, de 0,6%.

În contrast, serviciile de piață prestate populației au înregistrat un declin în primele 11 luni din 2025, cu scăderi de 2,3% ca serie brută și de 2,6% ca serie ajustată, comparativ cu aceeași perioadă din 2024.

Mai multe informații pe www.economedia.ro.


Urmărește Promotor.ro pe Google News


Sursa foto: freepik.com


Radu Țuțulan
Radu Țuțulan
Radu Țuțulan este licențiat în Științe Politice, fiind absolvent al Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA). Primii pași în jurnalism i-a făcut în 2005, când încă nu terminase liceul. S-a angajat întâi la o micuță redacție de știri tv din București, au ... citește mai mult

Comentarii
Inchide