Lotus pregătește un supercar hibrid cu V8 și peste 1.000 CP. Debutul este programat pentru 2028

Autor: Marius Vișan 17 mai 2026 Știri auto
Lotus pregătește un supercar hibrid cu V8 și peste 1.000 CP. Debutul este programat pentru 2028

Lotus a publicat primul teaser pentru un viitor supercar hibrid cu motor V8, un model care ar urma să dezvolte peste 1.000 CP și să marcheze o nouă etapă în strategia de electrificare a constructorului britanic.

Potrivit informațiilor transmise de site-ul de presă Lotus, mașina este cunoscută intern, pentru moment, sub numele de cod Type 135, iar debutul oficial este programat pentru 2028. Constructorul anunță că mai multe detalii tehnice vor fi comunicate până la finalul acestui an.

Lotus pregătește un supercar hibrid cu motor V8

Noul model se anunță drept una dintre cele mai importante lansări Lotus din următorii ani. Alegerea unui sistem hibrid cu motor V8 indică o direcție diferită față de tranziția complet electrică anticipată anterior pentru multe dintre viitoarele modele sportive ale mărcii.

Cu o putere de peste 1.000 CP, viitorul Lotus ar urma să intre într-o zonă extrem de competitivă, unde se află deja supercaruri hibride de performanță de la Ferrari, Lamborghini, McLaren sau Aston Martin. Pentru Lotus, provocarea va fi să combine electrificarea cu filosofia tradițională a mărcii, axată pe greutate redusă, agilitate și plăcere la condus.

Debut în 2028 pentru viitorul Lotus Type 135

Deocamdată, teaserul nu oferă multe indicii despre designul final al mașinii, însă confirmă faptul că proiectul este deja într-o fază suficient de avansată pentru a fi inclus în planurile oficiale ale companiei. Lansarea din 2028 îi oferă constructorului timp pentru dezvoltarea trenului de rulare hibrid și pentru integrarea noilor tehnologii de performanță.

Viitorul Lotus cu peste 1.000 CP va fi, astfel, nu doar un nou supercar, ci și un test important pentru direcția pe care marca britanică o va urma în următorul deceniu.

Un rol important îl va avea noua tehnologie X-Hybrid, prezentată deja pe SUV-ul Lotus Eletre într-o versiune specială pentru piața chineză. Lotus susține că sistemul combină avantajele unui motor termic cu performanțele unui model electric, oferind autonomie mare și performanțe ridicate.

Potrivit datelor oficiale, sistemul X-Hybrid poate dezvolta până la 952 CP și 935 Nm, utilizează o arhitectură de 900V și promite o autonomie electrică de până la 350 km. Constructorul spune că bateria de 70 kWh poate fi încărcată de la 20% la 80% în doar 9 minute.

Lotus își consolidează colaborarea cu Geely

Strategia companiei include și o colaborare mai strânsă cu Geely Holding Group, principalul acționar Lotus. Cele două companii vor colabora pentru dezvoltarea tehnologiilor de electrificare, reducerea costurilor și accelerarea proceselor de producție.

În paralel, Lotus confirmă că producția modelului sportiv Lotus Emira va continua, iar un facelift este pregătit pentru următoarele săptămâni. Britanicii spun că viitoarea versiune va fi cea mai ușoară și cea mai puternică Emira construită până acum.


Sursa foto: lotuscars.com

Tags:


Marius Vișan
Marius Vișan
În 2006, Marius Vișan a pășit cu entuziasm în lumea jurnalismului online, începând studiile la Facultatea de Jurnalism a Universității Hyperion. În paralel, a realizat stagii de internship la radio și într-o agenție de PR. A continuat să își aprofundeze cunoștințele cu un masterat în ... citește mai mult

Comentarii
Inchide