Procesul de extindere a metroului spre vestul Bucureștiului este tot mai aproape de faza de lucrări. Primăria Sectorului 6 a primit avizele necesare de la Metrorex

Autor: Daniel Simion 13 iul. 2026 Diverse
Procesul de extindere a metroului spre vestul Bucureștiului este tot mai aproape de faza de lucrări. Primăria Sectorului 6 a primit avizele necesare de la Metrorex

Primăria Sectorului 6 anunță într-o postare pe Facebook că a primit oficial din partea Metrorex, societatea răspunzătoare de metroul din București, protocolul de asociere pentru proiectul de extindere a Magistralei M3.

Acest document a fost transmis spre semnare tuturor instituțiilor partenere, după ce a fost aprobat în Consiliul de Administrație și în Adunarea Generală a Acționarilor Metrorex.

Primăria: „Nu înseamnă că lucrările încep de mâine”

În luna martie, Consiliul Local Sector 6 a aprobat asocierea dintre Ministerul Transporturilor, Metrorex, Primăria Municipiului București și Primăria Sectorului 6 pentru pregătirea acestui proiect. Ulterior, aceeași asociere a fost aprobată și de Consiliul General al Municipiului București. Acum, Metrorex a finalizat propriile proceduri interne și a transmis protocolul către instituțiile partenere, inclusiv către Primăria Sectorului 6, pentru continuarea etapelor următoare.

Primăria avertizează că primirea documentelor „nu înseamnă că lucrările încep de mâine”, ci că proiectul înaintează și că instituțiile implicate parcurg etapele administrative necesare pentru ca investiția să poată ajunge în fazele următoare, respectiv de proiectare și execuție.

Ce s-a realizat până acum pentru extinderea Magistralei M3?

Primăria Sectorului 6 transmite că Metrorex a propus extinderea Magistralei M3 pentru a răspunde dezvoltării accelerate a zonei de vest a Bucureștiului și traficului tot mai mare dinspre Chiajna și Bragadiru. În forma analizată în prezent, proiectul prevede:

  • 4 stații noi, între „Păcii” și Centura Bucureștiului, tronson cu o lungime de 3,7 kilometri și legătură cu inelul feroviar al Bucureștiului;
  • 2 stații noi între „Preciziei” și Chiajna, tronson cu o lungime de 3,3 kilometri și va lega Militari Residence de restul orașului;
  • 2 stații noi între „Preciziei” și Cartierul Latin, cu o lungime de 4,36 kilometri și va lega zonele rezidențiale de la limita Bucureștiului de restul orașului.
Harta propusă de Primăria Sectorului 6 pentru extinderea Magistralei M3 de metrou.
Sursa foto: Primăria Sectorului 6 via Facebook

În total, vor fi construiți aproximativ 11 kilometri de metrou nou și 8 stații, dintre care 2 supraterane. După semnarea protocolului vor începe etapele tehnice:

  • elaborarea temei de proiectare;
  • realizarea studiului de fezabilitate;
  • studiile din teren;
  • stabilirea traseului final și a amplasamentului stațiilor;
  • identificarea sursei de finanțare pentru execuția investiției.

Având în vedere că extinderea metroului spre Otopeni a fost aprobată în 2016, dar va fi gata cel mai probabil în 2029, înseamnă că un termen realist pentru finalizarea noilor rute de pe M3 este de 10-15 ani. Așadar, cel mai probabil, abia în 2035, poate chiar 2040, va ajunge metroul în Cartierul Latin sau Chiajna.


Sursa foto: Metrorex via Facebook



Daniel Simion
Daniel Simion
Daniel Simion a terminat Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC), la Universitatea din București. Licențiat în Comunicare și Relații Publice, el urmează acum masterul de Jurnalism Tematic pentru a se specializa în domeniul care îl pasionează de tânăr. În 2025, pasiunea ... citește mai mult

Comentarii
Inchide