Sebastian Vettel obţine a patra victorie consecutivă, în Coreea

Autor: Iulian Dnistran 07 oct. 2013 Formula 1

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Coreei şi şi-a adjudecat, astfel, cea de-a patra victorie consecutivă din 2013. Germanul îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de 77 de puncte în faţa principalului său rival în lupta pentru titlul mondial – Fernando Alonso, care a terminat cursa de ieri pe locul şase.

Locurile doi şi trei au fost ocupate de cuplul Lotus, cu Kimi Räikkönen pe doi şi Romain Grosjean pe trei.

Mark Webber, colegul lui Vettel la echipa Red Bull, a fost nevoit să abandoneze după ce monopostul său a luat foc. Lista celor care au abandonat a fost completată de Jean-Eric Vergne, Daniel Ricciardo, Adrian Sutil şi Paul di Resta.

Următoarea cursă din calendarul competiţional 2013 este Marele Premiu al Japoniei, care se va desfăşura în 13 octombrie pe circuitul Suzuka.

Rezultatele complete ale Marelui Premiu de Formula 1 al Coreei pot fi consultate aici.