MotoGp 2012 Estoril: Casey Stoner preia conducerea campionatului

Casey Stoner preia conducerea clasamentului general după victoria din Portugalia, a 42-a din carieră, egalând recordul lui Max Biagi.

MotoGp 2012 Estoril: Casey Stoner preia conducerea campionatului MotoGp 2012 Estoril: Casey Stoner preia conducerea campionatului

Australianul Casey Stoner a obţinut în acest weekend a 42-a victorie din carieră, egalând astfel recordul lui Max Biagi şi a lui Tony Mang. Această victorie îl aduce pe primul loc în clasamentul general cu 66 de puncte, la o diferenţă de numai un puct faţă de ocupantul locului doi, Jorge Lorenzo. Stoner a plecat de pe prima poziţie a grilei de start şi a reuşit să îşi păstreze poziţia pe parcursul celor 28 de tururi.

1 - Casey Stoner 99 - Jorge Lorenzo

Pilotul Yamaha, Jorge Lorenzo, a plecat de pe poziţia a patra, dar a reuşit foarte repede să ajungă pe locul secund. Acesta a reuşit o cursă fantastică, stabilind un nou record pe circuitul de la Estoril de un minut şi 39, 909 secunde, dar nu a reuşit să îl depăşească pe campionul în exerciţiu, Casey Stoner şi a trebuit să se mulţumească cu a doua poziţie.

Jorge Lorenzo celebrează al 100-lea podium

Ultimul loc de pe podium a fost ocupat de pilotul Repsol Honda, Dani Pedrosa. Chiar dacă a pierdut poziţia a doua în favoarea compatriotului de la Yamaha (Lorenzo), acesta se poate bucura pentru al 100-lea podium din carieră, doar şase piloţi obţinând această performanţă.

Dani Pedrosa - Repsol Honda

Valentino Rossi a terminat doar pe poziţia a şaptea şi încă nu poate găsi setările perfecte pentru modelul Ducati Desmosedici. Coechipierul său, Nicky Hayden, s-a clasat la sfârşitul cursei doar pe poziţia a 11-a din cauza unei probleme electrice la unitatea de comandă a motorului.

Valentino Rossi - Ducati

Următoarea etapă din MotoGP va avea loc pe data de 20 mai în Franţa pe circuitul de la Le Mans. Vezi în continuare clasamentul după cursa din Portugalia: