Dakar 2013: Terranova câştigă etapa a zecea, Peterhansel îşi măreşte avansul

Autor: Iulian Dnistran 16 ian. 2013 Raliuri

Etapa a zecea a Raliului Dakar 2013 a fost câştigată, la categoria auto, de Orlando Terranova de la echipa X-Raid. Terranova a parcurs proba specială de 353 de kilometri în trei ore, 57 de minute şi 58 de secunde. Locul al doilea a fost ocupat de Nani Roma, care a trecut linia de sosire cu două minute şi şapte secunde în urma lui Terranova.

Stéphane Peterhansel a terminat etapa pe locul al treilea, însă, în lipsa lui Nasser Al-Attiyah, principalul său rival – care a abandonat cursa, francezul ocupă în continuare prima poziţie în clasamentul general, iar avansul său a crescut la peste 50 de minute în faţa ocupantului locului al doilea, Giniel de Villiers.

Stéphane Peterhansel

Cele două Dustere ale echipei Renault Team Duster Argentina merg mai departe. Emiliano Spataro a terminat etapa de ieri pe locul 35 şi a căzut o poziţie în clasamentul general, de pe 22 pe 23, iar Jose Francisco Garcia a terminat ieri pe locul 36 şi îşi menţine poziţia 28 la general.

La categoria motociclete, noul lider în clasamentul general este francezul Cyril Despres, care a terminat proba pe locul al doilea. Etapa de ieri a fost câştigată de spaniolul Joan Barreda Bort, care a mai recuperat câteva poziţii în clasamentul general şi a ajuns pe 27.

Cyril Despres

La quad-uri, Marcos Patronelli îşi menţine poziţia de lider în clasamentul general, deşi a terminat etapa de ieri pe locul şapte. Câştigătorul probei a zecea la categoria quad-uri a fost Lukasz Laskawiec, care a marcat, astfel, a doua lui victorie de etapă în această ediţie a Raliului Dakar.

În categoria camioanelor, etapa a fost câştigată de rusul Andrey Karginov, care a urcat o poziţie la general şi a ajuns pe patru. Pe locul al doilea a terminat ieri olandezul Petern van den Bosch, iar pe locul al treilea a terminat Martin van den Brink, tot un olandez.

Eduard Nikolaev, deţinătorul locului întâi în clasamentul general, a terminat etapa de ieri pe locul patru, la cinci minute şi trei secunde în urma lui Karginov.

Eduard Nikolaev

Etapa a zecea a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele sud-americane Cordoba şi La Rioja şi a avut o distanţă totală, la categoria auto, de 632 de kilometri, dintre care 353 de kilometri de probă specială şi 279 de kilometri de legătură.

Următoarea etapă, cea cu numărul 11, face legătura între localităţile La Rioja şi Rambala şi are o distanţă totală de 481 de kilometri, dintre care 219 kilometri de probă specială şi 262 de kilometri de legătură.

Raliul Dakar 2013 se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 şi are un total de 14 etape.

Video etapa a zecea la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a zecea la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):