Roma câştigă etapa a noua a Raliului Dakar, Peterhansel rămâne lider

Autor: Iulian Dnistran 15 ian. 2013 Raliuri

Cea mai lungă etapă a Raliului Dakar 2013 a fost câştigată, la categoria auto, de spaniolul Joan (Nani) Roma. El a parcurs proba specială de 593 km în cinci ore, 36 de minute şi 28 de secunde, cu patru minute mai repede decât francezul Stéphane Peterhansel, care rămâne în fruntea clasamentului general cu un avans de aproape 50 de minute.

Avansul de doar trei minute al lui Peterhansel, dobândit în urma etapei cu numărul opt, a crescut la aproape 50 de minute după ce principalul său rival, Nasser Al-Attiyah de la echipa Qatar Red Bull, a abandonat cursa şi i s-a alăturat colegului său de echipă, Carlos Sainz, care a abandonat Raliul Dakar 2013 în etapa a şasea.

Nasser Al-Attiyah

Orlando Terranova terminat etapa pe locul al treilea, la aproape şapte minute în urma lui Nani Roma.

Cele două exemplare Duster ale echipei Renault Team Duster Argentina continuă cursa şi urcă în clasamentul general. Emiliano Spataro a terminat etapa pe locul 22 şi a urcat la general de pe 28 pe 22, iar coechipierul său, Jose Francisco Garcia, a terminat etapa pe 28 şi a urcat în clasamentul general de pe 35 pe 28.

Jose Francisco Garcia

La motociclete, etapa a fost câştigată de Cyril Despres, care a urcat, astfel, de pe cinci pe doi în clasamentul general. Liderul din urma etapei cu numărul opt, David Casteu, a căzut de pe motocicletă în încercarea de a evita o vacă şi şi-a dislocat umărul. El a terminat etapa a noua pe locul 113, la peste două ore în urma lui Despres, şi a ajuns pe locul 21 în clasamentul general.

Joan Barreda Bort a terminat etapa de ieri pe locul al doilea şi a urcat pe poziţia 35 în clasamentul general, iar Alessandro Botturi a terminat pe locul al treilea. Botturi a urcat, astfel, de pe 12 pe cinci la general.

Noul lider în clasamentul general la categoria motociclete este, însă, portughezul Ruben Faria, care a terminat etapa de ieri pe locul patru.

Ruben Faria

În categoria quad-uri, Marcos Patronelli îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, pe care o deţine încă din urma etapei cu numărul doi, deşi a terminat etapa a noua pe locul al doilea.

Pe primul loc a trecut linia de sosire polonezul Lukasz Laskawiec, care a mai urcat două poziţii la general şi a ajuns pe cinci, iar pe locul al treilea a terminat Sebastian Husseini, care se află acum pe poziţia 13 în clasamentul general.

La categoria camioane, Gerard de Rooy, care a fost lider în clasamentul general timp de şase etape, şi-a pierdut supremaţia şi a ajuns pe locul patru la general după ce a terminat etapa de ieri pe locul 59.

Locul lui De Rooy în fruntea clasamentului general a fost luat de rusul Eduard Nikolaev cu al său Kamaz, care a câştigat în 2010 Raliul Dakar.

Eduard Nikolaev

Câştigătorul etapei a fost Ales Loprais, care îşi păstrează poziţia a şasea în clasamentul general. Pe locul al doilea a terminat Peter Versluis, iar pe locul al treilea a ieşit Andrey Karginov.

Până în prezent, au fost înregistrate 45 de abandonuri la categoria moto, 11 la clasa quad-uri, 49 la auto şi 11 la camioane.

Etapa a noua a Raliului Dakar 2013 a fost cea mai lungă din această ediţie a competiţiei, cu o distanţă totală de 852 de kilometri pentru participanţii de la categoria auto, dintre care 593 de kilometri de probă specială şi 259 de kilometri de legătură.

Următoarea etapă, cea cu numărul zece, va face legătura între localităţile sud-americane Cordoba şi la Rioja şi are o distanţă totală de 632 de kilometri, dintre care 353 de kilometri de probă specială şi 279 de kilometri de legătură.

Ediţia din 2013 a Raliului Dakar se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 pe teritoriul continentului America de Sud şi are un total de 14 etape.

Video etapa a noua la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a noua la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):