Gordon câştigă penultima etapă a Dakarului, Peterhansel se apropie de victoria finală

Autor: Iulian Dnistran 19 ian. 2013 Raliuri

Robby Gordon, pilotul echipei Speed Energy Racing, a câştigat ieri penultima etapă a Raliului Dakar 2013 şi şi-a adjudecat, astfel, a doua victorie de etapă din această ediţie. El a parcurs proba specială în trei ore, 40 de minute şi 53 de secunde şi a urcat în clasamentul general de pe locul 16 pe 14.

Robby Gordon

Francezul Guerlain Chicherit a terminat pe locul al doilea, la doar 22 de secunde în urma lui Gordon, iar pe locul al treilea a fost Orlando Terranova, cu o întârziere de aproape cinci minute.

Stéphane Peterhansel a trecut linia de sosire pe locul nouă, dar îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, pe care a deţinut-o încă din urma etapei cu numărul doi. Cu o singură etapă rămasă şi cu un avans de peste 40 de minute în faţa lui Giniel de Villiers, Peterhansel are şanse foarte mari să câştige pentru a 11-a oară Raliul Dakar.

Jose Francisco Garcia, singurul pilot al echipei Renault Team Duster Argentina rămas în competiţie, după ce Emiliano Spataro a fost descalificat, a terminat etapa a 13-a pe locul 25 şi îşi păstrează poziţia 29 în clasamentul general.

Jose Francisco Garcia

La categoria motociclete, Francisco Lopez a fost cel mai rapid, cu un timp de trei ore, 44 de minute şi 54 de secunde. El a fost urmat de Cyril Despres, care deţine în continuare prima poziţie în clasamentul general, şi Paulo Goncalves.

La quad-uri, etapa a fost câştigată de Sarel van Biljon, care îşi păstrează poziţia 21 în clasamentul general. Pe locul al doilea a terminat Sebastian Husseini, iar pe locul al treilea a ieşit Ignacio Nicolas Casales.

Marcos Patronelli, liderul de la general cu un avans de aproape două ore, a terminat etapa de ieri pe locul cinci.

În categoria camioanelor, rusul Andrey Karginov a câştigat proba a 13-a şi a urcat o poziţie în clasamentul general, de pe trei pe doi. El a fost urmat de olandezul Gerard de Rooy şi de cehul Ales Loprais.

Eduard Nikolaev a terminat etapa de ieri pe locul cinci, dar îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general, cu un avans de aproape 40 de minute.

Etapa a 13-a a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele sud-americane Copiapo şi La Serena şi a avut o distanţă totală de 753 de kilometri, dintre care 441 de kilometri probă specială şi 294 de kilometri de legătură.

Următoarea etapă, ultima din această ediţie a Raliului Dakar, face legătura între localităţile La Serena  şi Santiago şi are o distanţă totală de 630 de kilometri, dintre care 128 de kilometri de probă specială şi 502 kilometri de legătură.

Raliul Dakar 2013 se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 pe teritoriul continentului America de Sud şi are o distanţă totală de peste 8.000 de kilometri.

Video etapa a 13-a a la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a 13-a la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):