Nani Roma a câştigat etapa a cincea a Raliului Dakar 2013

Autor: Iulian Dnistran 10 ian. 2013 Raliuri

Joan (Nani) Roma a câştigat, ieri, etapa a cincea a Raliului Dakar 2013 la categoria maşini cu al său Mini. Roma a parcurs proba specială de 136 de kilometri în o oră, 49 de minute şi 40 de secunde.

Nani Roma

Nani Roma

Pe locul doilea a terminat colegul său de echipă, francezul Stéphane Peterhansel, care şi-a mărit avansul în clasamentul general la aproape zece minute, după ce Nasser Al-Attiyah a terminat proba de ieri pe locul şapte, din cauza unei probleme de navigaţie.

Locul al treilea a fost ocupat de americanul Robby Gordon, care în etapa a patra a pierdut foarte mult timp după ce s-a răsturnat cu maşina de pe o dună de nisip. Deşi a terminat pe trei etapa de ieri, Gordon se află la aproape şase ore în urma lui Peterhansel în clasamentul general, aşa că şansele lui de a termina Raliul Dakar 2013 pe podium sunt încă foarte mici.

Giniel de Villiers a terminat proba a cincea pe locul patru. El a trecut linia de sosire cu a sa Toyota la un minut şi 51 de secunde în urma lui Nani Roma şi rămâne, astfel, pe poziţia a patra în clasamentul general.

Cele două exemplare Renault Duster ale echipei Renault Argentina au terminat din nou în top 50. Emiliano Spataro a încheiat proba a cincea pe locul 38, iar colegul său de echipă, Jose Francisco Garcia, a terminat pe 46. Aceste rezultate le-au permis ambilor piloţi să îşi păstreze poziţiile în clasamentul general pe care le-au dobândit în urma etapei cu numărul patru. Astfel, Spataro ocupă în continuare locul 31 în clasamentul general, iar Garcia se află pe 39.

La categoria motociclete, David Casteu a câştigat etapa a cincea a Raliului Dakar 2013, în timp ce liderul din clasamentul general, francezul Olivier Pain, a terminat pe locul al doilea, la un minut şi nou secunde în spatele lui Casteu. La general, diferenţa dintre cei doi francezi este acum de un minut şi 15 secunde.

David Casteu

Pe locul al treilea a terminat spaniolul Juan Pedrero, rezultat care i-a permis să urce două poziţii în clasamentul general, de pe 23 pe 21. Cyril Despres a încheiat ziua pe locul cinci şi îşi păstrează poziţia a treia din clasamentul general.

În categoria quad-urilor, argentinianul Marcos Patronelli a câştigat etapa a cincea şi şi-a mărit, astfel, avansul din clasamentul general la o oră, 18 minute şi 32 de secunde. Pe locul al doilea a terminat polonezul Lukasz Laskawiec, care a urcat în clasamentul general de pe cinci pe trei, iar pe locul al treilea a trecut linia de sosire Ignacio Nicolas Casale, care a urcat, astfel, de pe patru pe doi la general.

La camioane, olandezul Gerard de Rooy a revenit în fruntea clasamentului general, după ce liderul din urma etapei a patra, cehul Ales Loprais, a terminat etapa a cincea pe locul 62 şi a ajuns pe opt în clasamentul general.

Gerard de Rooy

Proba a de ieri a fost câştigată de Hans Stacey, care a urcat de pe şase pe cinci la general.

Rusul Eduard Nikolaev şi al său Kamaz au terminat pe locul doi şi au urcat la general de pe poziţia a treia pe poziţia a doua.

Etapa a cincea a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între localităţile Arequipa şi Arica şi a avut o distanţă totală de 509 kilometri, dintre care 172 de kilometri de probă specială şi 337 de kilometri de legătură.

Următoarea etapă, cea cu numărul şase, face legătura între oraşele Arica şi Calama şi are o distanţă totală de 767 de kilometri, dintre care 454 de kilometri de probă specială şi 313 kilometri de legătură.

Ediţia din 2013 a Raliului Dakar se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 pe teritoriul continentului America de Sud şi are o distanţă totală de peste 8.000 de kilometri.

Video etapa a cincea a Raliului Dakar 2013 la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a cincea la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):