Raliul Dakar 2014: rezultatele etapei cu numărul 4

Autor: Iulian Dnistran 09 ian. 2014 Raliuri

Carlos Sainz, câştigătorul ediţiei din 2010 a Raliului Dakar, a obţinut victoria în etapa a patra a ediţiei din acest an a Dakarului la categoria auto şi a trecut în fruntea clasamentului general, detronându-l pe liderul de ieri, Nani Roma, care a trecut linia de sosire pe locul cinci.

Sainz a parcurs proba specială de 657 de kilometri într-un timp de cinci ore, 20 de minute şi 32 de secunde (05:20:32) în al său buggy SMG.

O fi pe la Vulcanii Noroioşi?

Stéphane Peterhansel a scăpat de ghinionul care l-a urmărit în etapa precedentă şi a reuşit să termine etapa a patra pe locul al doilea, în vreme ce locul al treilea a fost ocupat de Nasser Al-Attiyah.

Argentinienii de la echipa Renault Duster, care participă cu o pereche de SUV-uri Duster, au avut o zi foarte bună. Emiliano Spataro, în Dusterul cu numărul 327, a terminat proba pe locul 25 şi a urcat de pe 25 pe 21 la general. În Dusterul cu numărul 340, Jose Garcia a reuşit un loc 40 la sfârşitul etapei a patra şi a urcat de pe 75 pe 56 în clasamentul general al categoriei auto.

La clasa moto, spaniolul Juan Pedrero Garcia a reuşit victoria în etapa a patra, cu un timp de cinci ore, 29 de minute şi 12 secunde (05:29:12), fiind urmat de Francisco Lopez Contardo şi Marc Coma.

Printre blocurile gri… oh wait

Campionul en-titre, Cyril Despres, a avut parte de probleme la motorul motocicletei sale Yamaha, ceea ce a dus la un dezamăgitor loc 16 pentru francez. Joan Barreda Bort a terminat proba de ieri pe locul şase şi îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general.

La quad-uri, Ignacio Casale a trecut primul linia de sosire şi a avansat, astfel, pe prima poziţie a clasamentului general, detronându-l pe liderul de ieri, Rafal Sonik, care ocupă acum locul doi la general.

Gerard de Rooy a câştigat etapa a patra la categoria camioanelor şi îşi păstrează poziţia de lider la general. Rusul Andrey Karginov a trecut linia de sosire pe locul doi, fiind urmat de colegul său Eduard Nikolaev.

Următoarea etapă, cea cu numărul cinci, face legătura între localităţile Chilecito şi Tucuman şi are o distanţă totală de 912 km, din care 527 km de probă specială pentru toate cele patru categorii.