Raliul Dakar 2014: rezultatele etapei cu numărul 5

Autor: Adrian Mihălţianu 10 ian. 2014 Raliuri

Nani Roma a câştigat etapa a cincea a Raliului Dakar 2014 şi a revenit în fruntea clasamentului general la categoria auto, în vreme ce câştigătorul etapei precedente, Carlos Sainz, a avut probleme electrice la buggy-ul său şi a pierdut peste o oră, terminând etapa pe locul 26.

Pe doi a venit Giniel de Villiers în a sa Toyota, iar Orlando Terranova a terminat pe locul trei.

În clasamentul general, Nani Roma e urmat de Olando Terranova şi de Stéphane Peterhansel, care a terminat etapa pe locul patru.

Nani Roma şi nisipul, o combinaţie fericită

Jose Garcia de la echipa Renault Duster Argentina a avut o evoluţie excelentă şi a reuşit un loc 12 la sfârşitul zilei, urcând astfel pe poziţia 39 la general. Colegul său, Emiliano Spataro, a dat tot ce a avut mai bun, însă o penalizare de o oră l-a trimis pe argentinian pe locul 32. Cu toate acestea, Spataro îşi păstrează locul 21 la general.

La clasa moto, câştigătorul etapei a fost Marc Coma, care a urcat, de asemenea, pe prima poziţie în clasamentul general. Spaniolul a fost urmat de Jordi Viladoms şi Helder Rodrigues. Ocupantul poziţiei a doua în clasamentul general, Joan Barreda Bort, a terminat etapa pe locul 13.

Tot la categoria moto, Paul Goncalves a fost nevoit să abandoneze cursa, după ce motocicleta sa Honda a luat foc.

Cursa se opreşte aici pentru Goncalves

La quad-uri, Sergio Lafuente a trecut primul linia de sosire, urmat de Ignacio Casale şi Pablo Copetti.

Dmitry Sotnikov a câştigat etapa la categoria camioanelor, urmat de Andrey Karginov şi Gerard de Rooy. În clasamentul general, De Rooy îşi păstrează poziţia de lider, cu un avans de 32 de minute în faţa lui Andrey Karginov şi cu o oră, nouă minute şi 41 de secunde în faţa lui Eduard Nikolaev.

Următoarea etapă din Raliul Dakar 2014, cea cu numărul şase, are o distanţă totală de 694 de kilometri pentru cei de la categoria auto, din care 424 de kilometri de probă specială. După această etapă există o zi de pauză care marchează jumătatea raliului.