Robby Gordon a câştigat etapa a 11-a a Raliului Dakar

Autor: Iulian Dnistran 17 ian. 2013 Raliuri

Robby Gordon a câştigat etapa cu numărul 11 a Raliului Dakar 2013, o etapă care a fost oprită de organizatori la primul checkpoint pentru participanţii de la categoriile auto şi camioane din cauza ploilor torenţiale care au inundat traseul. Este pentru a doua oară în această ediţie a Raliului Dakar când o etapă este scurtată din cauza inundaţiilor de pe traseu. Prima etapă întreruptă a fost cea cu numărul opt.

Pe locul al doilea a terminat Ronan Chabot, la un minut şi opt secunde în spatele lui Gordon, iar pe locul al treilea a terminat Lucio Ezequiel Alvarez, cu două minute şi 17 secunde întârziere.

Stéphane Peterhansel, liderul din clasamentul general la categoria auto, a terminat etapa de ieri pe locul şase.

Stéphane Peterhansel

Cele două Dustere ale echipei Renault Team Duster Argentina au trecut de primul checkpoint pe locurile 35 şi 36. În clasamentul general, Emiliano Spataro a căzut o poziţie şi a ajuns pe 24, iar Jose Francisco Garcia îşi păstrează locul 28.

Organizatorii au scurtat traseele pentru toate categoriile cu 30 de kilometri în seara dinaintea etapei, dar, spre deosebire de participanţii de la auto şi camioane, cei de la moto au putut să parcurgă traseul scurtat în totalitate deoarece pleacă în etapă mai devreme.

Câştigătorul etapei la categoria moto a fost americanul Kurt Caselli. Pe locul al doilea a terminat Paulo Goncalves, iar pe locul al treilea a terminat Cyril Despres, care îşi menţine poziţia de lider în clasamentul general.

Şi la quad-uri, participanţii au putut parcurge traseul etapei cu numărul 11 în totalitate. Câştigător a fost australianul Paul Smith, pe locul al doilea a terminat Gaston Gonzalez, iar pe trei a ieşit Marcos Patronelli, care îşi menţine poziţia de lider la general.

La categoria camioane, olandezul Gerard de Rooy a terminat pe primul loc etapa de ieri şi a obţinut, astfel, a şasea victorie de etapă din această ediţie a Raliului Dakar. El rămâne pe locul cinci în clasamentul general.

Pe locul al doilea a terminat cehul Ales Loprais, cu o diferenţă de 56 de secunde faţă de De Rooy, iar pe trei a terminat rusul Eduard Nikolaev, care rămâne liderul în clasamentul general.

Următoarea etapă a Raliului Dakar 2013, cea cu numărul 12, face legătura între oraşele sud-americane Fiambala şi Copiapo şi are o distanţă totală de 715 kilometri, dintre care 319 kilometri de probă specială şi 396 de kilometri de legătură.

Ediţia din 2013 a Raliului Dakar se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 şi are un total de 14 etape.

Video etapa a 11-a la categoriile auto şi moto:

Clasamentul etapei a 11-a la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):