Bolt lansează în România ecranul self-service TapBox. Elimină obligația de a comanda o cursă pe telefon

Autor: Daniel Simion 13 iul. 2026 Știri auto
Bolt lansează în România ecranul self-service TapBox. Elimină obligația de a comanda o cursă pe telefon

Platforma de ride hailing Bolt, lider pe piața din România, lansează ecranul self service într-un centru comercial din București. Acesta oferă pasagerilor posibilitatea de a rezerva o cursă fără a descărca aplicația pe telefonul lor sau să folosească date mobile.

Soluția, implementată în centrul comercial AFI Cotroceni din Capitală cu ajutorul companiei TapBox, permite pasagerilor să rezerve o cursă pe platforma de ride hailing rivală cu Uber sau Blue.

Cum poți rezerva o cursă Bolt fără telefon?

Potrivit Economica.net, pentru a rezerva o cursă pe Bolt, pasagerii introduc destinația, selectează categoria preferată de autoturism (Standard, Comfort sau XL), își trec numărul de telefon și plătesc cursa cu cardul prin intermediul unui POS.

După ce acești pași au fost efectuați, un bon este tipărit automat, iar pasagerii primesc actualizări legate de cursa lor prin SMS, cu detalii despre mașina care îi va prelua și șoferul acesteia. În mesaj va fi estimat și timpul până la sosire, precum și indicații despre cum să ajungă la punctul de preluare dedicat.

Cine beneficiază de pe urma ecranelor self service

Ecranele de acest tip sunt concepute pentru a-i sprijini pe călători în momente în care timpul contează, oferind mai multă claritate și certitudine atunci când se deplasează printr-un oraș nou. Totodată, dispozitivul oferă și o alternativă pentru pasagerii care nu sunt familiarizați cu aplicațiile de ride hailing și pentru care procesul de înregistrare digitală poate părea dificil.

De pe urma unui transport la cerere mai accesibil beneficiază și șoferii parteneri, căci aceștia ajung să fie conectați cu mai mulți pasageri care ajung la mall, ajutându-i astfel să primească mai multe curse, precum și să petreacă mai puțin timp de așteptare între acestea.

„Prin introducerea ecranului self service vrem să arătăm că mobilitatea ar trebui să fie accesibilă pentru toată lumea, indiferent dacă un pasager are un smartphone, date mobile sau chiar aplicația instalată.

AFI Cotroceni este unul dintre cele mai vizitate locuri din oraș, așa că, după cumpărături, ne bucurăm să le oferim vizitatorilor săi o modalitate simplă și modernă de a ajunge acasă sau la următoarea destinație”, a declarat Vasile Juncanariu, General Manager Bolt Rides România.

Te-ar putea interesa și: Bolt și Stellantis lansează un program de testare de robotaxi-uri în Luxemburg, în parteneriat cu Pony.ai



Daniel Simion
Daniel Simion
Daniel Simion a terminat Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC), la Universitatea din București. Licențiat în Comunicare și Relații Publice, el urmează acum masterul de Jurnalism Tematic pentru a se specializa în domeniul care îl pasionează de tânăr. În 2025, pasiunea ... citește mai mult

Comentarii
Inchide