Cod roşu de inundații în Buzău: drumuri blocate, alunecări de teren şi intervenţii de urgenţă

Autor: Radu Țuțulan 06 feb. 2026 Știri auto
Cod roşu de inundații în Buzău: drumuri blocate, alunecări de teren şi intervenţii de urgenţă

A fost emis un cod roşu de inundaţii pe râul Nişcov, din judeţul Buzău, ca urmare a ploilor torențiale din ultimele ore. Precipitațiile au provocat blocarea mai multor drumuri, alunecări de teren şi intervenţii de urgenţă ale pompierilor, scrie G4media.

Ploile abundente din ultimele ore au creat probleme serioase în judeţul Buzău, unde mai multe drumuri au fost afectate de aluviuni, tasări şi alunecări de teren.

În comuna Tisău, un drum comunal a fost blocat complet, iar autorităţile au intervenit în mai multe localităţi pentru evacuarea apei din gospodării şi pentru asigurarea circulaţiei.

Potrivit informaţiilor transmise de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Buzău, de la începutul avertizărilor meteorologice şi hidrologice, pompierii au fost solicitaţi în 16 situaţii diferite. Intervenţiile au vizat atât municipiul Buzău şi municipiul Râmnicu Sărat, cât şi mai multe comune din judeţ, unde apa s-a acumulat în curţi, subsoluri sau pe carosabil.

Cod roşu de inundații în Buzău

La momentul raportării, echipele ISU acţionau pentru evacuarea apei pe străzile Primăverii şi Stăvilarului din municipiul Buzău, pe strada Câineni din Râmnicu Sărat, dar şi în localităţile Podgoria şi Lipia, comuna Merei.

Situaţia este complicată şi de alunecările de teren apărute pe fondul precipitaţiilor abundente. Conform datelor furnizate de Sistemul de Gospodărire a Apelor Buzău, a fost depăşită cota de atenţie pe râul Nişcov, în localitatea Mierea.

În comuna Tisău, drumul comunal dintre Grăjdana şi Bărbunceşti a fost blocat de aluviuni, urmând ca serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă să intervină pentru degajarea carosabilului. Probleme au fost semnalate şi pe drumurile judeţene.

Drumuri blocate, alunecări de teren şi intervenţii de urgenţă

Pe DJ 203K, în comuna Lopătari, s-a produs o tasare pe o lungime de aproximativ doi metri şi o adâncime de circa un metru, zona fiind deja semnalizată. Pe drumul comunal DC 52, în comuna Verneşti, între Săseni pe Vale şi Zoreşti, o surpare de mal a impus intervenţia autorităţilor pentru eliberarea drumului. De asemenea, pe DJ 203G, o alunecare de teren a blocat jumătate de bandă, traficul fiind restricţionat până la remedierea situaţiei.

În contextul evoluţiei meteo, a fost emisă şi o avertizare hidrologică Cod roşu. Potrivit ISU Buzău, în intervalul 6 februarie 2026, între orele 08:50 şi 15:00, sunt posibile creşteri importante ale debitelor şi nivelurilor pe râul Nişcov, cu depăşiri ale cotelor de pericol.

Pentru informarea şi avertizarea populaţiei, autorităţile au transmis mesaje RO-ALERT în localităţile Verneşti şi Tisău, recomandând prudenţă şi evitarea zonelor expuse riscului de inundaţii.

Detalii suplimentare pe www.g4media.ro.


Urmărește Promotor.ro pe Google News


Sursa foto: MAI


Radu Țuțulan
Radu Țuțulan
Radu Țuțulan este licențiat în Științe Politice, fiind absolvent al Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA). Primii pași în jurnalism i-a făcut în 2005, când încă nu terminase liceul. S-a angajat întâi la o micuță redacție de știri tv din București, au ... citește mai mult

Comentarii
Inchide