Sistemul e-SIGUR devine una dintre cele mai importante schimbări din monitorizarea traficului rutier din România, însă, în acest moment, funcționează doar parțial. Deși proiectul include și radare fixe pe drumurile naționale, acestea nu sunt încă operaționale, iar controalele se bazează exclusiv pe radare mobile amplasate pe trepied.
Informațiile au fost explicate de Florin Ciuleanu, inspector principal de poliție în cadrul IGPR – Direcția Rutieră, într-un episod recent din seria „Podcast cu Prioritate”, publicat pe canalul de YouTube ProMotor România.
Sistemul e-SIGUR este gândit ca o platformă integrată la nivel național, care monitorizează traficul și colectează date despre abaterile rutiere. Potrivit oficialului IGPR, acesta nu se limitează doar la radare, ci reprezintă un ecosistem complex de supraveghere.
„Este un sistem integrat de monitorizare a traficului rutier pe drumurile publice, iar datele de monitorizare se face prin colectare a datelor de trafic cu ajutorul mijloacelor tehnice fixe sau mobile și valorificarea datelor de către autoritățile de aplicare a legii”, a explicat Florin Ciuleanu.
În prezent, sistemul funcționează în principal cu ajutorul radarelor mobile de tip TRUCAM 2, utilizate de polițiști. Acestea sunt montate pe trepied și înregistrează automat abaterile, în special depășirea vitezei legale.

Chiar dacă proiectul include camere fixe montate pe autostrăzi și drumuri expres, aceste componente nu sunt încă active. Practic, șoferii sunt monitorizați prin dispozitive mobile.
„Pistoalele radar funcționează în mod automat, sunt amplasate pe trepied, ele înregistrează abaterile, după care operatorul le descarcă într-o aplicație informatică denumită e-SIGUR”, a precizat oficialul IGPR.
Radarele TRUCAM 2 sunt deja utilizate la nivel național, după ce sistemul a fost extins începând cu 01 martie 2025. Inițial, acestea au fost testate în regim pilot încă din luna ianuarie a aceluiași an.
Unul dintre cele mai importante aspecte ale sistemului e-SIGUR este modul în care sunt procesate datele și aplicate sancțiunile. Spre deosebire de alte țări, în România nu poate fi sancționat automat proprietarul mașinii.
După înregistrare, datele sunt trimise către Centrul de Monitorizare Automată a Traficului Rutier (CMATR), unde sunt analizate și validate.
„Se face verificarea acelor semnalări, verificarea concordanței datelor înregistrate cu bazele de date, după care urmează identificarea contravenientului”, a explicat Ciuleanu.
Procesul include mai multe etape birocratice, inclusiv corespondență oficială cu proprietarul vehiculului.
Spre deosebire de sistemele complet automatizate din alte state, legislația din România impune identificarea exactă a șoferului.
„Nu putem să dăm sancțiuni proprietarului. Trebuie să identificăm conducătorul auto, autorul faptei contravenționale”, a subliniat reprezentantul IGPR. Astfel, proprietarul mașinii este contactat și trebuie să declare cine se afla la volan în momentul săvârșirii abaterii. În funcție de răspuns, sancțiunea este aplicată persoanei respective.
Pe termen lung, sistemul e-SIGUR va include și camere fixe instalate pe drumuri de mare viteză, precum autostrăzile și drumurile expres. Acestea vor completa rețeaua de monitorizare și vor permite o supraveghere continuă a traficului.
Până atunci, însă, radarele mobile rămân principalul instrument de control, iar șoferii trebuie să țină cont că înregistrarea abaterilor se face deja automat, chiar dacă procesul de sancționare nu este instant.
Deocamdată, autoritățile nu au comunicat un calendar clar privind momentul în care sistemul eSigur va deveni complet operațional, inclusiv componenta de radare fixe. Implementarea pare să fie în continuare etapizată, iar extinderea infrastructurii depinde atât de investiții, cât și de integrarea tehnică a tuturor componentelor. Potrivit unor estimări din industrie, funcționarea la capacitate completă ar putea deveni realitate în aproximativ 2 ani, însă termenul nu este unul oficial și rămâne de confirmat.
Podcastul integral cu Florin Ciuleanu se poate vedea prin intermediul link-ului de mai jos.