Lewis Hamilton a devenit campion mondial de Formula 1 pentru a doua oară

Britanicul Lewis Hamilton a câştigat ultima cursă a campionatului mondial de Formula 1 din 2014 – cea din Abu Dhabi – şi a devenit, pentru a doua oară în carieră, campion mondial. Avem detalii mai jos.

Lewis Hamilton a devenit campion mondial de Formula 1 pentru a doua oară Lewis Hamilton a devenit campion mondial de Formula 1 pentru a doua oară

Lewis Hamilton a câştigat ultima cursă din campionatul de Formula 1 din 2014 şi a devenit campion mondial pentru a doua oară în carieră, după titlul obţinut în 2008. Pilotul Mercedes a trecut de coechipierul său – Nico Rosberg – înainte de primul viraj şi a stat în faţa plutonului până la sfârşitul cursei.

În cele din urmă, Rosberg – care a reuşit să stea pe locul al doilea mare parte din cursă - a început să piardă timp în turul 24 din cauza unor defecţiuni la sistemul ERS al monopostului său şi a terminat pe locul 14, după ce a fost întrecut cu un tur chiar de noul campion mondial, Lewis Hamilton.

Podiumul din Abu Dhabi a fost completat de cei doi piloţi ai echipei Williams, cu Felipe Massa pe doi şi Valtteri Bottas pe trei.

Cea mai mare surpriză a fost, însă, revenirea lui Daniel Ricciardo de la Red Bull, care, deşi a plecat în cursă ultimul (de pe linia piturilor) după ce a fost exclus din sesiunea de calificări din motive tehnice, a reuşit un loc patru la final.

Sebastian Vettel, campionul mondial din 2013, a terminat pe opt la Abu Dhabi, după ce a plecat la drum de pe 19. În clasamentul general, neamţul cvadruplu campion mondial a obţinut doar un loc cinci.

Interviu cu Lewis Hamilton după cursă:

Iată şi rezultatele complete ale cursei din Abu Dhabi, dar şi cele generale (pentru piloţi şi constructori):