Șoferii de hibride pierd parcarea gratuită în București de la 1 mai. Ce se întâmplă cu șoferii de electrice

Autor: Marius Vișan 01 mai 2026 Știri auto
Șoferii de hibride pierd parcarea gratuită în București de la 1 mai. Ce se întâmplă cu șoferii de electrice

Șoferii de mașini hibride nu mai beneficiază de parcare gratuită în București, începând de vineri, 1 mai. Facilitatea rămâne valabilă doar pentru vehiculele electrice înmatriculate în Capitală, potrivit Economedia.ro care citează Agerpres.

Decizia a fost luată de Consiliul General al Municipiului București la începutul lunii aprilie și modifică regulile privind parcarea gratuită în spațiile publice de utilitate generală. Practic, hibridele ies de pe lista vehiculelor care pot folosi gratuit parcările administrate de operatorul municipal.

Parcarea gratuită rămâne doar pentru electrice

Noua regulă se aplică de la 1 mai și prevede că gratuitatea va fi acordată exclusiv autoturismelor electrice înmatriculate în București. Măsura este valabilă până la 31 decembrie 2027, potrivit hotărârii adoptate de autoritățile locale.

Pentru a beneficia de această facilitate, proprietarii de mașini electrice trebuie să își înregistreze vehiculul în baza de date a operatorului care administrează parcările publice. Cererile depuse de șoferi vor fi analizate în maximum 5 zile lucrătoare.

Citește și: Video / Mercedes-Maybach SL 680 Monogram Series, apariția rară care poate fi admirată la Țiriac Auto București

De ce au fost eliminate hibridele

Autoritățile susțin că facilitățile pentru mașinile electrice și hibride au fost introduse inițial pentru a încuraja mobilitatea cu emisii reduse. Între timp, numărul vehiculelor eligibile a crescut, iar presiunea pe locurile de parcare cu plată administrate de Compania Parking a devenit tot mai mare.

Raportul de specialitate arată că politica de gratuități a fost reevaluată în funcție de capacitatea reală a parcărilor publice. Astfel, Bucureștiul păstrează sprijinul doar pentru mașinile complet electrice, considerate mai apropiate de obiectivul reducerii emisiilor în oraș.

Alte facilități eliminate de la 1 mai

Tot de la 1 mai intră în vigoare și o altă schimbare. Jurnaliștii nu mai beneficiază de acces gratuit la programele instituțiilor de cultură și nici de parcare gratuită în București.

Această modificare vine după abrogarea Hotărârii 305/2016, printr-o decizie adoptată anterior de Consiliul General al Municipiului București. Pentru șoferi, efectul imediat este simplu: posesorii de hibride trebuie să achite parcarea în aceleași condiții ca restul conducătorilor auto, în timp ce gratuitatea rămâne rezervată mașinilor electrice eligibile.

Citește și: Video / Mercedes-Benz Clasa S 2026 Facelift a debutat în România. Ce aduce nou modelul disponibil la Țiriac Auto


Sursa foto: toyota.com



Marius Vișan
Marius Vișan
În 2006, Marius Vișan a pășit cu entuziasm în lumea jurnalismului online, începând studiile la Facultatea de Jurnalism a Universității Hyperion. În paralel, a realizat stagii de internship la radio și într-o agenție de PR. A continuat să își aprofundeze cunoștințele cu un masterat în ... citește mai mult

Comentarii
Inchide