Elevii din județele traversate de DN 1 și DN 2, invitați de CNAIR să participe la un concurs de siguranță rutieră

Autor: Marius Vișan 01 iun. 2026 Stiati ca...
Elevii din județele traversate de DN 1 și DN 2, invitați de CNAIR să participe la un concurs de siguranță rutieră

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a lansat, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, un concurs de idei și creativitate dedicat elevilor de gimnaziu și liceu. Inițiativa face parte din proiectul pilot „Campanie națională de creștere a siguranței rutiere prin informarea și educarea elevilor din județele tranzitate de DN 1 și DN 2”, finanțat prin PNRR.

Potrivit CNAIR, scopul proiectului este de a implica direct copiii și adolescenții în promovarea unui comportament responsabil în trafic și în transmiterea mesajelor de prevenție către comunitate. Campania vizează în special zonele tranzitate de DN 1 și DN 2, două dintre cele mai circulate și mai expuse riscurilor de accidente din România.

Cum se desfășoară concursul CNAIR

Concursul a debutat oficial la 1 iunie 2026, iar elevii își pot trimite materialele în perioada 1-14 iunie 2026. Tema principală este promovarea siguranței rutiere și a respectării regulilor de circulație, cu accent pe prevenirea accidentelor și dezvoltarea unei culturi preventive în rândul tinerilor.

Participanții pot trimite materiale creative sub mai multe forme. Sunt acceptate referate sau prezentări sintetice de 2-4 pagini care să includă idei, măsuri și soluții pentru creșterea siguranței rutiere. De asemenea, elevii pot participa cu desene, planșe sau alte materiale grafice dedicate prevenirii accidentelor și educației rutiere.

Materialele vor fi analizate de reprezentanții organizatorilor, iar rezultatele selecției vor fi anunțate până la 19 iunie 2026.

Câștigătorii vor participa la filmări pentru campania națională

Una dintre cele mai interesante componente ale proiectului este implicarea directă a elevilor în realizarea campaniei. Cei desemnați câștigători vor putea participa, în perioada iulie-august 2026, la producția clipurilor video și a materialelor de promovare realizate în cadrul campaniei naționale de educație rutieră.

Elevii selectați vor lua parte inclusiv la filmările primelor producții video realizate pe sectoarele DN 1 și DN 2, materiale care vor fi ulterior difuzate la nivel național.

În plus, cele mai apreciate propuneri vor fi recompensate cu kituri dedicate campaniei, ca formă de recunoaștere pentru implicarea și creativitatea participanților.

Clipuri video cu influenceri și personalități publice

Campania CNAIR va include realizarea unor spoturi și materiale video de conștientizare dedicate principalelor comportamente care pot duce la producerea accidentelor rutiere. Acestea vor fi dezvoltate într-un format adaptat publicului tânăr, cu participarea unor personalități publice, creatori de conținut și vectori de imagine cunoscuți.

Prin acest proiect, CNAIR își propune să transforme elevii din simpli receptori ai mesajelor de siguranță rutieră în ambasadori activi ai prevenirii accidentelor și ai responsabilității în trafic.

Materialele pentru concurs pot fi trimise electronic la adresa [email protected], iar dimensiunea maximă acceptată pentru fișiere este de 10 MB. Regulamentul complet și condițiile de participare vor fi publicate pe canalele oficiale ale CNAIR.


Sursa foto: cnadnr.ro



Marius Vișan
Marius Vișan
În 2006, Marius Vișan a pășit cu entuziasm în lumea jurnalismului online, începând studiile la Facultatea de Jurnalism a Universității Hyperion. În paralel, a realizat stagii de internship la radio și într-o agenție de PR. A continuat să își aprofundeze cunoștințele cu un masterat în ... citește mai mult

Comentarii
Inchide