Nico Rosberg a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei

Autor: Iulian Dnistran 17 mart. 2014 Formula 1

Germanul Nico Rosberg a câştigat prima cursă de Formula 1 din 2014 – Marele Premiu al Australiei – după ce a plecat la drum de pe poziţia a treia a grilei de start.

Germanul a fost urmat pe podium de Daniel Ricciardo de la Red Bull Racing şi de începătorul Kevin Magnussen de la McLaren, care a participat pentru prima dată într-un Mare Premiu de Formula 1. Cu toate acestea, stewarzii au decis să îl descalifice pe Ricciardo din cauză că monopostul său nu a respectat regulamentul FIA cu privire la senzorul care măsoară debitul combustibilului.

Bucuria lui Ricciardo a durat foarte puţin

Astfel, în cele din urmă, Kevin Magnussen a urcat pe locul al doilea, un rezultat excelent pentru tânărul de doar 21 de ani, în vreme ce locul al treilea a fost acordat către Jenson Button.

Celialţi piloţi care au reuşit să termine Marele Premiu al Australiei în puncte sunt (în ordinea clasamentului): Fernando Alonso, Valtteri Bottas, Nico Hulkenberg, Kimi Räikkönen, Jean-Eric Vergne, Daniil Kvyat şi Sergio Perez.

La sfârşitul cursei, lista abandonurilor a fost una generoasă. Şapte piloţi au fost nevoiţi să privească finalul de la pituri, printre care Romain Grosjean, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton şi Felipe Massa.

Pentru Kamui Kobayashi de la Caterham, lucrurile s-au terminat cam aşa

Următoarea cursă din Campionatul Mondial de Formula 1 2014 este Marele Premiu al Malaeziei, care se va desfăşura în 30 martie 2014 pe circuitul Sepang din Kuala Lumpur.