BYD va începe producția de mașini în Ungaria în ultimul trimestru din 2026, cu un an mai târziu decât prevedea calendarul inițial. Fabrica de la Szeged va deveni prima unitate europeană de producție a constructorului chinez și va avea o capacitate anuală estimată la 300.000 de vehicule.
Potrivit declarațiilor făcute de Stella Li, vicepreședinta BYD, Ungaria este în acest moment principala prioritate a companiei în Europa. Oficialul a precizat că planurile pentru uzina din Turcia au fost puse în așteptare, în timp ce grupul caută o nouă locație pentru o a doua fabrică europeană.
Primul model care va intra pe liniile de asamblare de la Szeged va fi BYD Dolphin Surf, un model electric de segment mic, poziționat ca alternativă accesibilă pentru piața europeană, și rival consacrat pentru Dacia Spring. Alegerea acestuia indică interesul companiei pentru zona mașinilor electrice compacte, unde presiunea pe preț și costurile de producție sunt foarte importante.
Al doilea model confirmat pentru fabrica din Ungaria este BYD Atto 2. În total, uzina maghiară ar urma să producă 4 modele. Prin această strategie, constructorul chinez încearcă să își consolideze prezența în Europa și să reducă dependența de importurile din China.
Stella Li a declarat că proiectul din Turcia nu mai este pe primul plan. „Ungaria este prioritatea numărul unu în acest moment. A doua prioritate este să găsim încă o locație pentru a doua fabrică din Europa”, a explicat vicepreședinta companiei.
Decizia vine într-un context în care producția locală devine tot mai importantă pentru constructorii chinezi care vor să rămână competitivi pe piața europeană. Fabricarea mașinilor în interiorul Uniunii Europene poate reduce presiunea costurilor logistice și poate ajuta compania să reacționeze mai rapid la cererea locală.
Fabrica BYD din Szeged va avea o capacitate anuală de 300.000 de vehicule, ceea ce o poate transforma într-un punct important pentru extinderea mărcii în Europa. Startul producției vine însă cu o întârziere de 1 an, semn că planurile industriale ale companiei au fost ajustate în funcție de condițiile din piață.
Pentru BYD, uzina din Ungaria reprezintă un pas strategic. Compania își mută o parte din producție mai aproape de clienții europeni, într-un moment în care concurența pe segmentul electricelor accesibile devine tot mai puternică.