Romanian Superbike 2014 şi-a încununat câştigătorii

În cadrul Galei Campionilor Dunlop Romanian Superbike 2014, desfăşurată sâmbătă, 1 noiembrie, eroii pe două roţi care au alergat în campionatul RoSBK au fost recunoscuţi după merite.

Romanian Superbike 2014 şi-a încununat câştigătorii Romanian Superbike 2014 şi-a încununat câştigătorii

Sâmbătă, 1 noiembrie, pub-ul Expat din Bucureşti a fost gazda Galei Campionilor Dunlop Romanian Superbike 2014, unde s-au decernat trofee şi medalii pentru cei mai buni sportivi la cele patru categorii ale competiţiei.

La clasa regină, Dunlop Romanian Superbike, primele două locuri au rămas neschimbate faţă de sezonul trecut, Cătălin Cazacu (BGS Motorsport) reuşind să se impună în faţa lui Ionuţ Mistode (Firemotorsport) după 7 etape - multe dintre acestea fiind marcate de disputa electrizantă dintre cei doi. Pe locul 3 s-a situat Cosmin Costescu de la Taifun Racing Timişoara, iar la o diferenţă foarte mică, de doar un punct, s-a situat Iosif Ureche de la Crazy Snails Bistriţa.

Clamentul primilor 10 sportivi premiaţi la clasa Dunlop Romanian Superbike:

1. 21 Cătălin Cazacu (BGS Motorsport), 200 de puncte
2.  6  Ionuţ Mistode (Firemotorsport), 152 de puncte
3.  9  Cosmin Costescu (Taifun Racing), 89 de puncte
4. 24 Iosif Ureche (Crazy Snails Bistriţa), 88 de puncte
5. 33 Zoltan Zsigmond (Amckart Team), 77 de puncte
6. 30 Răzvan Ponoran (Team33Cluj), 61 de puncte
7. 142 Răzvan Filipeanu (Firemotorsport), 57 de puncte
8. 77 Andrei Novaceanu (Pimoto Racing), 53 de puncte
9. 72 Petre Pop (Firemotorsport), 51 de puncte
10. 227 Alexandru Moldovan (Taifun Racing), 41 de puncte

În cadrul Superbike Challenge, clasa internaţională, locul trei a fost ocupat de pilotul Barda Gal din Israel, care i-a urmat pe Cătălin Cazacu şi pe Ionuţ Mistode în clasamentul final 2014. 

La clasa Supersport, tensiunea a persistat până la finalul ultimei etape, Titus Cun şi Emil Drăghici şi-au disputat titlul până în ultima tură a competiţie. Cu ceva ghinion, Emil Drăghici a căzut în prima cursă a ultimei etape şi nu a mai putut să recupereze punctele pierdute. Titus Cun devine primul orădean care câştigă competiţia la clasa 600 de centrimetri cubi.
 
Clasamentul primilor 10 piloţi ai clasei Supersport:
 
1. 10 Titus Cun (Oradea), 140 de puncte
2. 25 Emil Drăghici (Amckart Team), 121 de puncte
3. 10 Dan Segev (SBK ISRAEL TEAM), 101 puncte
4.  7 Alin Năsăudeanu (Firemotorsport), 82 de puncte
5. 138 Aron Romocea (Pascota Racing Ghiroc), 60 de puncte
6. 117 Ionuţ Pasere (Century team), 52 de puncte
7. 20 Ionel Pascota (Pascota Racing), 50 de puncte
8. 83 Alex Burac (Firemotorsport), 40 de puncte
9.  53 Victor Mihăilescu (Team33Cluj), 37 de puncte
10. 3 Goran Tsarvishki (Bulgaria), 35 de puncte
 
Clasamentul  clasei GP RACER Rookies Cup 1000:
1. 26 Alex Szekely (Team33Cluj), 156 de puncte
2. 123 Pap Bela (Prompt Bike Oradea), 90 de puncte
3. 55 Grig Alexandrescu (Taifun Racing), 81 de puncte
4. 112 Ştefan Marinescu (Pro Bike Bucureşti), 71 de puncte
5. 01 George Cibu (Alba Iulia), 70 de puncte
6. 66 Eddy Ninja (SBK ISRAEL TEAM), 59 de puncte
7. 22 Mihai Iuliu (Bucureşti), 57 de puncte
8. 40 Adrian Zelca (Constanţa Moto Racing Team), 45 de puncte
9. 59 Victor Chiriţa (Firemotorsport), 38 de puncte
10. 918 Ciprian Trifan Nectarie (Bucureşti), 23 de puncte
 
Clasamentul  clasei GP RACER Rookies Cup 600:
1. 27 Adrian Sabău (Prompt Bike Oradea), 127 de puncte
2. 82 Simut Silviu (Pascota Racing), 123 de puncte
3. 25 Antal Lorand-Tamas (Prompt Bike Oradea), 103 puncte
4. 29 Silvio Muzzalupo (Prompt Bike Oradea), 97 de puncte
5. 251 Horia Poradici (Bucureşti), 57 de puncte
6. 26 Mickael Rosati (Franţa), 50 de puncte
7. 31 Marian Ovidiu  (Crazy Snails Bistriţa), 43 de puncte
8. 707 Sorin Ghinea  (Firemotorsport), 37 de puncte
9. 96 Adrian Liviu Petrovici (Constanţa), 36 de puncte
10. 151 Elia Elhasid (Israel), 27 de puncte