Citroen lansează Ami Rip Curl: microcar-ul electric ce costă sub 10.000 de EURO

Autor: Marius Vișan 04 mai 2026 Mașini electrice

Citroën aduce în gamă o nouă ediție limitată pentru micuțul său vehicul electric urban: Ami Rip Curl.

Inspirată de cultura surf și realizată în parteneriat cu Rip Curl, versiunea specială vine cu un design distinct și accesorii dedicate unui public tânăr, orientat spre mobilitate urbană și lifestyle. Informațiile au apărut pe site-ul de presă Stellantis.

Ediție limitată, poziționată aproape de vârful gamei

Noua Citroën Ami Rip Curl poate fi comandată deja în Franța și va ajunge în showroom-uri în luna iunie, exact înainte de sezonul estival. Prețul este de 9.290 de euro (fără bonusuri), iar producția este limitată la doar 1.600 de unități.

Modelul se poziționează chiar sub versiunea Ami Buggy, care rămâne vârful de gamă, dar vine cu un preț mai accesibil și un pachet vizual mai jucăuș.

Din punct de vedere tehnic, Ami Rip Curl păstrează configurația versiunii standard, bazată pe un motor electric de 8 CP și 40 Nm, montat pe puntea față, o baterie de 5,4 kWh care asigură o autonomie de până la 75 km și o viteză maximă limitată la 45 km/h, specifică segmentului de cvadricicluri electrice

Design „Black Night” și accente inspirate din surfing

Ami Rip Curl este disponibilă în două variante de culoare: Sun (galben) și Sunrise (mov). Ambele folosesc baza „Black Night”, introdusă anterior pe ediția Dark Side, peste care sunt aplicate stickere tematice inspirate de valuri și de identitatea vizuală Rip Curl.

Elementele distinctive includ:

  • jante albe de 14 inci
  • eleron spate
  • badge-uri colorate (galben sau alb, în funcție de versiune)
  • grafică specifică pe uși și geamuri

Interiorul continuă tema cromatică și aduce un instrumentar digital de 5,7 inci, plus accesorii colorate: plase de depozitare, suport pentru telefon, cârlig pentru bagaje și elemente textile personalizate.

Accesorii dedicate stilului de viață activ

Pe lângă dotările standard, Citroën oferă și accesorii opționale precum o sticlă de 710 ml și un sac tip „duffel”, ambele branduite în colaborare cu Rip Curl. Acestea întăresc ideea că Ami nu este doar un mijloc de transport, ci și un obiect de lifestyle.

Rivali direcți: cine mai joacă în liga microcar-urilor electrice

În Europa, Citroën Ami nu este singurul model din segmentul quadriciclurilor electrice ușoare. Principalii rivali sunt:

  • Fiat Topolino – practic o reinterpretare italiană a lui Ami, cu design retro și accent pe lifestyle urban
  • Opel Rocks Electric – varianta Opel bazată pe aceeași platformă, cu design mai sobru
  • Microlino – un model mai premium, inspirat de BMW Isetta, cu autonomie mai mare și preț mai ridicat

Comparativ cu acești rivali, Ami Rip Curl mizează pe preț accesibil, personalizare și imagine cool, mai degrabă decât pe performanță sau autonomie extinsă.

Mobilitate urbană cu personalitate de vacanță

Prin această ediție limitată, Citroën încearcă să transforme Ami într-un produs aspirational pentru generația tânără, combinând mobilitatea electrică de oraș cu un stil de viață relaxat, inspirat de surf și vacanțe. Rămâne de văzut dacă această strategie va atrage noi clienți sau va rămâne un exercițiu de imagine bine executat.


Sursa foto: media.stellantis.com



Marius Vișan
Marius Vișan
În 2006, Marius Vișan a pășit cu entuziasm în lumea jurnalismului online, începând studiile la Facultatea de Jurnalism a Universității Hyperion. În paralel, a realizat stagii de internship la radio și într-o agenție de PR. A continuat să își aprofundeze cunoștințele cu un masterat în ... citește mai mult

Comentarii
Inchide