Video | YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia, care consumă 2,2 l/100km

Autor: Radu Țuțulan 03 iun. 2026 Știri auto
Video | YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia, care consumă 2,2 l/100km

YUGO este una dintre cele mai cunoscute mașini produse vreodată în fosta Iugoslavie, dar care a dispărut în anii 2000. Un sârb care a studiat în România vrea acum să readucă la viață marca și să lanseze un model hibrid mai ieftin decât Dacia, cu un consum de 2,2 l/100 km, scrie piatauto.md.

Primele detalii despre noul YUGO au fost prezentate de echipa care lucrează la acest proiect, iar cifrele anunțate atrag imediat atenția. Modelul nu va mai fi doar o mașină simplă și ieftină, ci un hatchback modern, cu sistem hibrid și consum foarte redus.

Noul Yugo, care va fi construit în Serbia, ar urma să fie mai ieftină decât modelele Dacia și să aibă un consum foarte redus.

YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România

Noul YUGO nu va fi un model electric pur, dar nici o mașină clasică pe benzină. Potrivit informațiilor apărute în media, sârbii vor să folosească un sistem range-extender. Adică, motorul principal va fi electric, dar bateriile vor fi alimentate cu ajutorul unui motor termic pe benzină, cu rol de generator.

Acesta va produce energie pentru o baterie de mici dimensiuni, care nu va trebui încărcată la priză.

Asta va permite un consum, în condiții ideale, de 2,2 l/100 km, spun inițiatorii proiectului.

Proprietarul actual al mărcii YUGO este Aleksandar Bjelic, profesor și antreprenor sârb stabilit în Germania. Acesta și-a luat doctoratul în Economie la Universitatea din Craiova. Din 2024, conduce proiectul de relansare al noului YUGO.

Macheta noului model Yugo a fost prezentata la Salonul Auto de la Beijing 2026 (Sursa Foto: YUGO Automobile / LindeIn)
Macheta noului model YUGO a fost prezentata la Salonul Auto de la Beijing 2026 (Sursa Foto: YUGO Automobile / LindeIn)

Model hibrid lansat de sârbi ar putea fi mai ieftin decât Dacia

Cea mai importantă promisiune făcută de echipa noului YUGO este prețul. Modelul ar urma să coste aproximativ 12.000 de euro, ceea ce l-ar plasa sub nivelul multor mașini noi vândute acum în Europa.

Dacia Sandero rămâne una dintre cele mai accesibile mașini noi de pe piață. Dar, în prezent, are un cost care pornește de la aproximativ 15.000 de euro. Normele de siguranță, sistemele obligatorii de asistență și costurile de producție au dus la scumpirea tuturor modelelor.

Noul YUGO încearcă să ocupe exact această zonă. Ar fi o mașină simplă, ieftină, cu trei uși și cu un sistem de propulsie gândit pentru economie.

Designul ar urma să păstreze o parte din spiritul vechiului YUGO , dar într-o interpretare modernă. Proporțiile compacte, liniile simple și aspectul retro ar putea ajuta modelul să iasă în evidență într-o piață dominată de SUV-uri și crossover-uri.

Totuși, până la producția de serie mai sunt câteva etape importante. Proiectul trebuie să treacă prin faza de prototip funcțional, testare, omologare și pregătire pentru fabricație.

Primele prototipuri funcționale ale noului YUGO ar putea fi prezentate până în 2027.

Compania Yugo a prezentat și un model decapotabil, care ar putea fi lansat în viitor
Compania YUGO a prezentat și un model decapotabil, care ar putea fi lansat în viitor (Sursa foto: YUGO Automobile Linked In)

Istoria celei mai cunoscute mașini din fosta Iugoslavie

Macheta noului model YUGO a fost prezentata la Salonul Auto de la Beijing 2026 (Sursa Foto: YUGO Automobile / LindeIn)
Macheta noului model YUGO a fost prezentata la Salonul Auto de la Beijing 2026 (Sursa Foto: YUGO Automobile / LindeIn)

YUGO a fost o mașină de oraș produsă de Zastava în fosta Iugoslavie, începând cu anii `80. Modelul era derivat din tehnologia FIAT și a devenit cunoscut pentru prețul foarte mic și construcția simplă.

În Europa de Est a fost văzut ca o mașină accesibilă, dar problemele de fiabilitate și calitatea slabă a fabricației au reprezentat un mare minus.

Totuși, YUGO a rămas un simbol al industriei auto iugoslave și una dintre puținele mașini est-europene exportate masiv peste Ocean.

Producția a continuat sub diferite versiuni până în 2008, când Zastava a oprit fabricarea modelului.

Video


Sursa foto: YUGO Automobile / Linked In



Radu Țuțulan
Radu Țuțulan
Radu Țuțulan este licențiat în Științe Politice, fiind absolvent al Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA). Primii pași în jurnalism i-a făcut în 2005, când încă nu terminase liceul. S-a angajat întâi la o micuță redacție de știri tv din București, au ... citește mai mult

Comentarii
Inchide