Dacia Striker a fost surprinsă în teste pe străzile din București, iar imaginile au atras rapid atenția pasionaților auto. Modelul a fost fotografiat de un utilizator Reddit, care susține că a văzut trei exemplare în timp ce mergea cu bicicleta.
Cel care a fotografiat în trafic noile Dacia Striker spune că a fost surprins că mașinile aveau un profil mai jos decât se aștepta.
Acesta a precizat că are 1,87 metri înălțime, detaliu care oferă o referință vizuală interesantă pentru dimensiunile noului model.
Una dintre mașini avea un autocolant suplimentar peste inscripția „hybrid”, semn că ar putea fi vorba despre o versiune aflată încă în fază de testare.
Bordul era acoperit cu o pătură neagră, astfel că interiorul nu a putut fi observat. Apariția a stârnit rapid reacții, de la entuziasm la ironii și critici legate de design.

Din imagini se observă că Dacia Striker are o siluetă de crossover-break, cu plafon ușor coborât spre spate, pasajele roților protejate cu plastic negru și o gardă la sol mai mare decât la un break clasic.
Partea din spate este masivă, cu hayon lat, lunetă înclinată, stopuri subțiri cu semnătură luminoasă verticală și inscripția Dacia integrată pe banda neagră dintre blocurile optice.
În față se vede o semnătură luminoasă modernă, în formă de „T”, apropiată de limbajul folosit pe noile Duster și Bigster, dar cu o bară mai încărcată vizual și elemente de protecție în zona inferioară.
Proporțiile confirmă informațiile apărute anterior online, potrivit cărora Striker ar urma să fie poziționat ca un model de segment C, mai lung decât Bigster, cu profil de break/crossover și motorizări hibride sau GPL.
Mașinile fotografiate au numere roșii de probă, iar unul dintre exemplare pare să aibă indicii de versiune hibridă.

Mai mulți utilizatori au remarcat că mașina nu pare foarte înaltă, iar acest lucru a dus la comparații cu modele de tip break înălțat.
Un utilizator spune că deține atât un Dacia Jogger, cât și o Skoda Octavia break. Acesta a descris Striker ca pe un model rezultat din combinarea celor două mașini și a adăugat că arată „foarte bine”.
Alt utilizator a mers mai departe și a spus că există șanse mari ca Dacia Striker să fie următoarea sa mașină, dacă va înlocui actuala Skoda Octavia 4.
Unii au văzut în Striker un rival mai accesibil pentru Peugeot 3008, în timp ce alții au dus discuția spre zona Skoda Octavia Scout, Audi A6 Allroad sau Volkswagen Passat break. Această percepție arată că publicul nu vede neapărat Striker ca pe încă un SUV, ci mai degrabă ca pe o mașină de familie cu gardă la sol ușor ridicată.

Reacțiile celor care au văzut noua Dacia Striker fost împărțite, dar majoritatea au apreciat noul model.
Printre reacțiile pozitive, un utilizator a scris că designul „arată decent pentru o Dacia”. Altul a considerat că „decent” este prea puțin spus și că, dacă Dacia reușește să ducă acest proiect până la capăt, mașinile mărcii ar putea să nu mai fie percepute drept simple produse de buget.
Un alt comentariu scurt, dar clar, a fost „Nice, I like it”, însoțit de ideea că modelul ar putea deveni o alternativă reală pentru cei care conduc acum un break compact sau de clasă medie. Un alt utilizator a reacționat entuziast și a scris că mașina arată foarte bine, cu accent pe aspectul exterior.
Partea critică a discuției s-a concentrat mai ales pe designul frontal și pe stopuri. Un utilizator a scris că mașina este o „arărate urâtă”, în timp ce altul a spus că bara față pare alcătuită din prea multe elemente mici, ca și cum ar fi fost „făcută din cârpeli”. Tot în zona critică au fost comentariile care susțin că Dacia ar fi trebuit să construiască un break, nu încă un SUV sau crossover.
Au existat și reacții intermediare. Un utilizator a spus că mașina ar fi arătat mai bine dacă avea o bandă luminoasă între stopuri, în stilul folosit de mai mulți producători auto. Altul a fost interesat de faruri și a întrebat dacă modelul nu folosește lumini LED, pentru că iluminarea părea galbenă în fotografii.
Noua Dacia Striker va fi disponibilă pentru cumpărare de la începutul anului 2027, potrivit paginii oficiale Dacia din Olanda. Prețul de pornire anunțat pentru Europa ar urma să fie sub 25.000 de euro, dar tarifele nu au fost încă publicate.
Striker va fi un crossover de familie, cu siluetă apropiată de un break înălțat, cu o lungime de 4,62 metri, cu puțin peste Bigster.
Vor fi motorizări hibride, iar informațiile apărute online indică și posibile versiuni GPL și Hibrid 4×4.
Striker va miza pe gardă la sol ridicată, design robust, profil aerodinamic și un portbagaj generos. Modelul de segment C este gândit ca alternativă mai accesibilă la break-urile compacte și de clasă medie, precum Skoda Octavia Combi, VW Golf Variant sau Opel Astra Sports Tourer.